Ropovodu Keystone v USA už nestojí v ceste žiadna veľká prekážka
Či sa ale nakoniec skutočne začne stavať, isté stále nie je. Americký štát Nebraska síce povolil viesť potrubie cez svoje územie, ale súhlas nezodpovedá trase, ktorú si spoločnosť TransCanada ako majiteľ produktovodu želala. Všetko tak bude závisieť na ekonomických analýzach.
„Verdikt starostlivo preskúmame,“ uviedla TransCanada vo vyhlásení s tým, že jej rozhodnutie vezme do úvahy dopady na náklady výstavby i časový harmonogram. Vedenie spoločnosti na začiatku novembra investorom povedalo, že konečný verdikt o budúcnosti ropovodu Keystone XL urobí v nadchádzajúcich mesiacoch.
Projekt, ktorý kritizujú ochrancovia životného prostredia, predvlani zrušil bývalý demokratický prezident Barack Obama. Jeho administratíva totiž rozhodla, že výstavba nie je v záujme USA. Trumpova republikánska vláda ale zastáva opačný postoj a počíta s stým, že ropovod vytvorí mnoho nových pracovných miest a prispeje k americkej energetickej bezpečnosti.
Trump krátko po zložení prezidentskej prísahy podpísal exekutívnej nariadenie, ktoré otvorilo cestu pre dobudovanie ropovodu. Záležitosťou sa preto začalo zaoberať ministerstvo zahraničia, ktoré stavbu odporučilo.
Ropovodom Keystone XL za 8 miliárd dolárov bude na amerických Stredozápad, kde sa produktovod napojí na existujúci systém, prúdiť z kanadských nálezísk viac než 800.000 barelov ropy denne. Nové potrubie tak prakticky zdvojnásobí kapacitu existujúceho ropovodu Keystone, ktorého jednotlivé časti boli sprevádzkované postupne od roku 2010.
ČTK, energia.sk