Ropa môže podľa IEA ešte zlacnieť
„Hoci sa objavili určité špekulácie, že vysoké náklady nekonvenčnej produkcie ropy by pre ceny (severomorskej ropy) Brent mohli stanoviť nový rovnovážny stav v rozmedzí 80 – 90 dolárov za barel, vzťah medzi ponukou a dopytom naznačuje, že cenový pád ešte nie je na konci,“ uviedla IEA.
Ceny ropy sa vo štvrtok 13.11. prepadli o viac než 3 % a Brent sa prvýkrát za 4 roky dostal pod 77 dolárov za barel. Počas piatku dopoludnia vystúpil nad 78 dolárov za barel. Ešte v júni pritom barel Brentu stál cez 115 dolárov.
Čína, ktorá bola v posledných rokoch hlavným zdrojom dodatočného dopytu po rope, vstúpila podľa IEA do fázy, ktorý je menej intenzívny, pokiaľ ide o ropu. V Severnej Amerike aj na iných miestach naopak nové technológie uvoľnili ďalšie zdroje suroviny, k čomu napomohli aj niekoľko rokov trvajúce vysoké ceny na trhoch.
„Je stále jasnejšie, že sme zahájili novú kapitolu v dejinách trhov s ropou,“ uviedla IEA.
Prognózu rastu svetového dopytu po rope na budúci rok ale IEA nechala bez zmeny v súvislosti s očakávanou makroekonomickou situáciou. Odhad sa teraz pohybuje na úrovni 1,13 miliónov barelov denne. Pre tento rok agentúra predvída nárast svetového dopytu o 680.000 barelov denne, čo je najnižšia úroveň za 5 rokov.
Podľa IEA rastie tlak na Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), aby obmedzila ťažbu. V čase zostavovania správy sa však nerysovala jasná zhoda o formálnom znížení limitu zo súčasných 30 miliónov barelov denne. Táto úroveň býva prekračovaná a v októbri napríklad produkcia v rámci OPEC dosiahla 30,6 miliónov barelov denne.
Energia.sk, ČTK