Bez rumunského Petromu by bol koncern OMV primalý na prežitie
Rois zdôraznil, že prevzatie Petromu v roku 2004 bolo pre OMV osudovou záležitosťou. Bez neho by bol primalý na to, aby dokázal prežiť. Pred desiatimi rokmi „sme nemali medzinárodný rozmer, vtedy sme boli veľkou rybou v malom rybníku“.
Zámer OMV vstúpiť do bratislavského Slovnaftu i chorvátskej INA prekazil maďarský MOL. Bez tohto tlaku by sa však OMV nerozhodol pre vstup do Petromu, ktorého situácia nebola vtedy ružová.
Produkcia Petromu medziročne klesala o desatinu. Podnik zamestnával priveľa ľudí a jeho hospodárenie zostávalo stratové. Postupne sa musel zbaviť 50.000 zamestnancov.
Gheorgheová povedala, že rumunský štát získal za desaťročie na daniach od Petromu 16 miliárd eur. Suma predstavovala vyše desatinu štátneho rozpočtu. Teraz sa podieľa spolu priamo i nepriamo 5 % na zamestnanosti v krajine a tvorí aj 5 % rumunského hrubého domáceho produktu (HDP).
Petrom bude zvyšovať ťažbu ropy a zemného plynu spod dna Čierneho mora. Využívanie jeho rezerv by sa malo začať v roku 2020 alebo 2021 v prípade, ak sa ukáže, že ťažba bude zisková.
Najmä výdatnosť ložísk plynu rozhodne o tom, či sa palivo bude dodávať len do susedných krajín, alebo či pôjde o zásoby celoeurópskeho významu. V tom prípade sa vybuduje plynovod do rakúskeho Baumgartenu, z ktorého sa rozbiehajú produktovody do ostatných častí kontinentu.
Copyright © TASR 2014