Rokovania o testoch pre jadrové elektrárne v EÚ skrachovali
Rokovania Európskej únie (EÚ) o kritériách záťažových testov jadrových elektrární sa skončili neúspechom. Jedným z dôvodov bol aj spor o to, či sa má do testov zaradiť aj teroristický útok lietadlom na jadrové elektrárne. Dohodu údajne odmietlo Rakúsko a Nemecko, výhrady má aj Európska komisia (EK).
Skupina európskych regulačných orgánov pre jadrovú bezpečnosť (Skupina ENSREG) a Európska komisia už boli blízko dohode o štruktúre testov, ktorú mali formálne uzavrieť dnes (19. 5) v Prahe. Komisia však na poslednú chvíľu navrhla niektoré zmeny a rokovania zlyhali.
Členovia Európskej únie sa po marcovom zemetrasení v Japonsku, ktoré spôsobilo haváriu v jadrovej elektrárni Fukušima dohodli, že otestujú odolnosť 143 jadrových reaktorov v celom bloku v extrémnych situáciách.
„Dohoda už neplatí a nezdá sa, že sa ju podarí v Prahe uzavrieť,“ povedal agentúre Reuters diplomatický zdroj z Bruselu pod podmienkou anonymity.
Na príčine je spor medzi komisárom EÚ pre energetiku Güntherom Oettingerom, ktorý chcel, aby test zahŕňal čo najviac kritérií, a niektorými štátmi, napríklad Českom alebo Francúzskom, ktoré boli proti tomu, aby sa skúmala aj odolnosť elektrární voči teroristickému útoku a pádu veľkého lietadla.
Ďalší postup v rámci EÚ je nejasný
Takzvaná tichá procedúra, kedy sa k návrhu majú vysloviť členské štáty, včera (18.5) skončila. A dohoda môže byť schválená len vtedy, ak proti návrhu záťažových testov nebude mať žiadny štát námietky. Nemenovaný český zdroj ale povedal, že Rakúsko a Nemecko s návrhom nesúhlasili. Hovorkyňa rakúskeho ministerstva energetiky potvrdila, že Viedeň dohodu o testoch zablokovala, lebo sa jej nezdali dostatočne prísne. Chce tiež, aby sa na testoch zúčastnilo čo najviac nezávislých expertov.
Podľa diplomata z Bruselu skupina krajín na čele s Francúzskom, Britániou a Nemeckom teraz rokuje o kompromisnom návrhu.
TASR, energia