Rok 2050: Štvrtina elektriny môže pochádzať z jadra
Jadrová energia je zrelá a nízko-uhlíková technológia, pripravená na rýchle rozširovanie v nasledujúcich dekádach. Aj takto by sa dala zhrnúť Technologická mapa jadrovej energetiky, ktorú vypracovala IEA spoločne Agentúrou pre jadrovú energiu. Správa zároveň konštatuje, že pre dosiahnutie ambiciózneho cieľa z krátkodobého hľadiska nie sú potrebné žiadne výrazné technologické pokroky.
„Jadrová energia je jednou z kľúčových nízko-uhlíkových technológií, ktorá spolu s energetickou efektívnosťou, obnoviteľnými zdrojmi energie a zachytávaním a uskladňovaním uhlíka, môže prispieť k „dekarbonizácii“ elektrických dodávok do roku 2050,“ vyhlásil výkonný riaditeľ IEA Nobuo Tanaka. Cieľom technologickej mapy IEA je do roku 2050 znížiť emisie CO2 o 50%.
Podľa správy si strojnásobenie už existujúcich kapacít bude vyžadovať najmä investície na výstavbu nových jadrových elektrárni. V niektorých krajinách bude podľa IEA potrebné prijať podporné opatrenia vo forme garantovaných pôžičiek. Príkladom je aj USA kde vláda odsúhlasila pre jadrový sektor záručný balík o hodnote 50 mld. dolárov. „Jadrovú renesanciu“ v súčasnosti zažívajú aj iné štáty, pričom jedným z hlavných dôvodov sú práve záväzky krajín znížiť emisie CO2.
Okrem investícií je dôležitá aj otázka politickej a verejnej podpory pre jadrovú energiu. Podľa technologickej mapy by mali vlády a jadrový priemysel venovať primárnu pozornosť riešeniu problému likvidácie jadrového odpadu.
Ak si chce jadro udržať svoju konkurencieschopnosť aj v dlhodobom horizonte, rozvoj reaktorových a palivových cyklov je nevyhnutný. Vylepšené technológie sú podľa správy nielen zárukou ekonomických ziskov, ale aj bezpečnosti a spoľahlivosti.
V súčasnosti jadrové elektrárne pokrývajú približne 14% dopytu po elektrickej energii. Ak by sa mal dosiahnuť cieľ technologickej mapy, t.j. 50% redukcia CO2 emisií, podiel jadra sa musí zvýšiť na 24%.