Robert Fico: Vláda podporuje výstavbu nového jadrového zdroja
Fico pripomenul, že v súčasnosti sa pomocou jadra vyrába až jedna tretina celkovej elektrickej energie v EÚ. „Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (EIA) sa dopyt po elektrickej energii v únii do roku 2035 môže zvýšiť až o 25 %,” dodal. Využívanie tohto zdroja podľa neho predstavuje pre krajiny EÚ cestu ako znížiť emisie skleníkových plynov. „Atómová elektráreň na rozdiel od elektrární spaľujúcich fosílne palivá produkuje elektrickú energiu prakticky pri nulových emisiách uhlíka,” doplnil Fico. Ako ďalej uviedol, prechod na bezuhlíkové hospodárstve nie je v súčasnosti možný bez jadrovej energie.
Rovnaký názor zastáva aj český premiér Petr Nečas. Jadro podľa neho musí zostať aj naďalej súčasťou európskeho energetického mixu. „Nie je možné súčasne vyhlásiť boj klimatickým zmenám a emisiám oxidu uhlíka a súčasne ustupovať od jadrovej energie,” vysvetlil predseda vlády ČR.
Slovensko patrí podľa Fica do kategórie energeticky zraniteľných krajín. V prospech jadra podľa Fica hovorí aj kolísavosť cien primárnych energetických komodít, či výkyvy v dodávkach energií. „Ceny jadrového paliva sú na rozdiel od fosílnych palív dlhodobo stabilné a trvalo konkurencieschopné,” uviedol. Analýzy podľa neho dokazujú, že aj náklady na výrobu elektriny z jadru sú „omnoho nižšie“ ako pri spaľovaní fosílnych palív.
Stress testy potvrdili bezpečnosť našich jadrových zdrojov
Havária v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima podľa Fica natrvalo ovplyvní verejnú mienku o atómovej energii. Jedno zlyhanie by sa však podľa neho nemalo zneužiť na úkor mierového využitia tejto technológie. „Existujú objektívne volania po väčšej opatrnosti a zvýšení bezpečnosti jadrových elektrární. Zároveň ale silnejú subjektívne snahy o zneužitie tragédie na odpor proti jadru. Cielené tendencie, aby dôsledky jedného prípadu ovplyvnili verejnú mienku na celom svete,” skonštatoval Fico.
Zdôraznil tiež, že ďalší rozvoj jadra je možný len s podmienkou prísneho dodržiavania jadrovej bezpečnosti. „Nemožno sa opierať o emócie a unáhlené postoje, ale o vecné a profesionálne argumenty,” povedal vo svojom príhovore.
Jedným z dôsledkov jadrovej havárie v Japonsku boli aj záťažové testy v členských štátoch EÚ. Slovensko doteraz splnilo všetky kritériá bez vážnejších problémov a z pohľadu jadrovej bezpečnosti patrí medzi európsku špičku, uviedol Fico. „Nezávislý medzinárodný expertný tím potvrdil, že všetky naše jadrové elektrárne spĺňajú náročné kritériá záťažových testov,” dodal. V našich elektrárňach podľa neho nie je potrebné vykonať okamžité zásahy na zaistenie ich bezpečnosti. „Prijaté strednodobé opatrenia budú slúžiť na ďalšie zvyšovanie bezpečnosti,” informoval premiér.
Dostavba Mochoviec z neznámych príčin mešká jeden rok
Slovenská vláda podporuje dostavbu 3. a 4. bloku Jadrovej elektrárne Mochovce. V stavebných prácach však podľa premiéra vznikol ročný sklz, ktorý z pohľadu vlády hodnotí ako ťažko akceptovateľný. „Neboli dodržané pôvodné termíny, ku ktorým sa investori zaviazali,” dodal Fico. Príčiny tohto stavu bude zisťovať na osobnej návšteve v Mochovciach, ktorá sa má uskutočniť už v nasledujúcich týždňoch.
Záujem vlády o výstavbu nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice stále pretrváva, uviedol ďalej Fico. Partnerom tohto projektu by mala byť spoločnosť ČEZ, ktorej majoritným akcionárom je český štát. ČEZ spolu so slovenskou firmou JAVYS za týmto účelom založili spoločnosť Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a.s. (JESS). „Verím, že táto jedinečná príležitosť využiť infraštruktúru Jaslovských Bohuníc sa podarí zrealizovať,” povedal včera Fico. Záujem vlády ČR pokračovať v tomto projekte potvrdil na tlačovej konferencii aj premiér Petr Nečas. V súčasnosti sa pracuje na štúdii uskutočniteľnosti projektu JESS. Robert Fico nevylúčil, že okrem ČEZ by sa mohol rozšíriť aj o ďalšieho partnera. „Je určite na mieste otázka, či nehľadať aj ďalšieho partnera do spolupráce,” uzavrel slovenský premiér.
© energia
Foto: SITA/Diana Černáková