Robert Fico: Enel žiada na dostavbu Mochoviec ďalších 800 mil. eur
„Musíme vzniesť závažné výhrady voči spôsobu akým talianska spoločnosť riadi tento proces, preto aj sme požiadali našich zástupcov v predstavenstve Slovenských elektrárni, kde ako viete, štát má iba 34 %, aby v žiadnom prípade nepodporovali návrhy na ďalšie navyšovanie výdavkov,“ dodal Fico.
Premiérovi sa nepáči ani postup prác pri dostavbe Mochoviec. Harmonogram, ktorý je nastavený, je podľa neho neakceptovateľný. „Stav je taký, že dnes sa už malo navážať palivo a mali sme postupne spúšťať blok, vyzerá to, že ďalších 22 mesiacov je pred nami, čo len potvrdzuje, že riadenie tejto dostavby nie je efektívne a dostatočné,“ povedal Fico. Pôvodne mal byť tretí mochovský blok uvedený do prevádzky koncom tohto roka, štvrtý blok o osem mesiacov neskôr. Začiatkom tohto roka už taliansky investor slovami svojho šéfa Fulvia Contiho oznámil zhruba ročné meškanie dostavby Mochoviec. Tretí blok tak mal byť teda podľa aktualizácií plánov výstavby uvedený do komerčnej prevádzky koncom budúceho roka a štvrtý o osem mesiacov neskôr. Dostavbu tretieho a štvrtého bloku EMO mali zabrzdiť okrem iného aj plány Slovenských elektrární aplikovať v nových jadrových blokoch nové bezpečnostné štandardy. „Pokiaľ nestojíte na krku investorovi, tak má večne nejaké výhovorky a výsledkom je, že je tu obrovské meškanie talianskej spoločnosti Enel,“ podotkol Fico.
Ministerstvo hospodárstva má do polovice januára budúceho roka vypracovať návrh postupu vlády v otázke dostavby mochovských blokov. „Budeme vytvárať tlak na talianskeho investora, aby konal. Aj preto som požiadal ministerstvo hospodárstva o spomínanú správu,“ doplnil Fico. Premiér by sa nebránil tomu, keby mohol Slovenské elektrárne odkúpiť naspäť do rúk štátu. „Ja keby som mohol, tak Slovenské elektrárne Talianom zoberiem, to je asi najsprávnejšia cesta, ktorú by sme mohli urobiť, lenže to sa jednoducho nedá, bohužiaľ. Keby bola možná reprivatizácia, tak nezaváhame ani sekundu, len na toto štát nemá peniaze,“ konštatoval premiér.
Nové bloky budú mať výkon 880 megawattov. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.
Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochovských blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je približne 70 % a technologickej časti 30 %.
Zdroj: (c) SITA