Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dokumenty EU - Európska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
2. septembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Riadenie energetickej únie EÚ – súčasný systém v novom šate

Koncom novembra budú ministri členských štátov rokovať o európskej energetickej únii. Včera (1.9.) bol zverejnený prvý návrh dokumentu, tzv. záverov Rady EÚ, týkajúci sa riadenia tohto projektu.

Vedúci predstavitelia európskych krajín sa už na summite v októbri 2014 uzniesli, že na splnenie nových klimaticko-energetických cieľov do roku 2030 bude treba vybudovať „spoľahlivý a transparentný systém riadenia“. V oznámení z 25. februára zase Európska komisia uviedla, že integrovaný proces riadenia a monitorovania má zaručiť, aby opatrenia na európskej, národnej, regionálnej i miestnej úrovni prispievali k dosahovaniu stanovených cieľov.

Plány – správy – dialóg – monitorovanie

Systém sa má formovať na báze už existujúcich mechanizmov, ako sú povinnosti týkajúce sa plánovania a reportovania ohľadom aktuálnej klimatickej legislatívy. Bude mať dve hlavné zložky:

  • národné energetické a klimatické plány, na ktoré budú nadväzovať správy o pokroku v implementácii,
  • ambiciózny dialóg a monitorovanie založené na kľúčových indikátorov výkonnosti.

Prvé národné plány by sa mali pripraviť v roku 2018, správy o pokroku sa budú podávať každé dva roky, t.j. od roku 2020. Navrhnuté termíny však ešte nie sú definitívne odsúhlasené, štáty o nich stále vedú diskusie.

Indikátory výkonnosti majú vychádzať z piatich dimenzií energetickej únie – energetická bezpečnosť, vnútorný trh s energiou, energetická efektívnosť, dekarbonizácia a napokon výskum a inovácie. Niektoré z nich budú vzájomne porovnateľné medzi členskými krajinami, iné majú skôr poskytnúť projekcie pre vyhodnotenie progresu pri napĺňaní cieľov do budúcna.

Súčasťou cyklu má byť aj systém včasného varovania, ktorý umožní včasnú identifikáciu potenciálnych rizík a deficitov pokiaľ ide o schválené ciele a politiky. Okrem toho bude EK každý rok vydávať komplexnú správu o stave energetickej únie.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.