Rezort hospodárstva nepodceňuje prípravu 3. energetického balíčka
„Boli to Ficovi nominanti v Slovenskom plynárenskom priemysle, ktorí sa podpísali pod nevýhodný kontrakt s Gazpromom, vďaka ktorému neustále stúpa cena plynu pre Slovensko. Bola to práve Ficova vláda, ktorá pripustila na Slovensku fotovoltický klondajk, ktorý vyniesol cenu elektrickej energie pre Slovensko na najvyššiu úroveň spomedzi okolitých krajín. Toto je len špička ľadovca všetkých problémov v energetike, ktoré nám tu predchádzajúca vláda Róberta Fica zanechala,“ uviedol šéf MH SR Juraj Miškov (SaS) pre TASR v reakcii na zverejnenú výzvu poslancov strany Smer-SD, aby vláda parlamentu predložila správu o transpozícii opatrení vyplývajúcich z 3. energetického balíčka EÚ.
MH SR nepodceňuje prípravu 3. energetického balíčka a pristupuje k nemu s maximálnou zodpovednosťou. Minister Miškov ako prvý minister na Slovensku otvoril verejnú diskusiu o energetike, ktorá už viac ako pol roka intenzívne prebieha medzi všetkými zúčastnenými stranami v tomto procese. Cieľom dialógu je koncepčne nasmerovať slovenskú energetiku tak, aby bezprostredne spĺňala všetky náročné kritériá modernej, trvalo udržateľnej a efektívnej energetickej koncepcie štátu.
Dnes má 3. energetický balíček svoju komplexnú podobu. Najneskôr na jeseň tohto roka pôjdu jednotlivé zákony toho balíčka do legislatívneho procesu. Platiť by mali od začiatku budúceho roka.
„Termín na transpozíciu smernice 3. liberalizačného balíčka bol stanovený príliš ambiciózne. Túto skutočnosť som si uvedomoval už aj v čase, keď som sa na príprave tejto smernice v rámci Európskej komisie podieľal. Dnes o tom svedčí aj fakt, že väčšina členských krajín EÚ, rovnako ako SR, smernicu ešte transponovanú nemá, ani také veľké ekonomiky ako napríklad Nemecko a Francúzsko,“ spresnil štátny tajomník MH SR Kristián Takáč (nominant SaS).
V inštitúciách verejného aj súkromného charakteru sa už podľa poslancov Národnej rady (NR) SR Roberta Fica a Vladimíra Faiča (obaja Smer-SD) uskutočňujú konzultácie zahraničných energetických podnikov a domácich finančných skupín zamerané na zistenie výhodnosti nadobudnutia vlastníctva k prepravnej sieti zemného plynu na území SR.
„Povinnosťou SR bolo do 3. marca 2011 premietnuť do národnej legislatívy novoprijaté predpisy EÚ, tzv. 3. energetický balíček. MH SR si nesplnilo uvedenú povinnosť nielen z dôvodu meškania legislatívnych prác, ale predovšetkým z dôvodu zdĺhavosti „diskrétnych rokovaní“ o naložení s energetickými podnikmi,“ zdôvodnili poslanci vo zverejnenom návrhu uznesenia NR SR.
Copyright © TASR 2011