Reverzný tok umožňuje Slovensku čerpať zemný plyn z Rakúska
Pondelok – 25.10.2010
Slovensko:
Slovensko môže od nedele čerpať aj iný ako ruský plyn. Ukončenie prác na kompresorovej stanici v rakúskom Baumgartene znamená, že v prípade plynovej krízy sa môže plyn dopravovať na Slovensko aj cez územie Rakúska. Reverzný tok plynu posilňuje energetickú bezpečnosť Slovenska. Do prevádzky bol slávnostne uvedený za účasti ministra hospodárstva Juraja Miškova, ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu a predstaviteľov rakúskej spoločnosti OMV. (viac informácií)
Európska únia:
Motoristi v Česku tankujú čisté biopalivá v snahe ušetriť financie. Na jednom litri pohonnej hmoty ušetria zhruba 6 českých korún (zhruba 0,24 eura). Koncentrované biopalivá sú totiž v Českej republike oslobodené od spotrebnej dane. Podľa odborníkov tým môžu vodiči ohroziť svoju bezpečnosť, keďže nie všetky autá sú technicky uspôsobené na spaľovanie biopalív. (viac informácií)
Český regulačný zvýšil svoj odhad o pripojenom výkone solárnych zdrojov v Česku. Podľa Energetického regulačného úradu (ERÚ) by tak mohol do konca roka 2010 dosiahnuť až 1.600 MW. Česká priemyselná fotovoltaická asociácia (ČFPA) považuje predpovede českého regulátora za prehnané. (viac informácií)
Nemecko zažilo ďalší protest proti jadrovej energii. Tisícky občanov Nemecka cez víkend protestovali na vyše stovke miest proti vývozu vyhoretého jadrového paliva do mesta Gorleben na severe Nemecka. V krajine je podľa odhadov 12.500 ton rádioaktívneho jadrového odpadu. (viac informácií)
Maďarská akadémia vied (MTA) odporúča výstavbu vodných elektrární na toku Dunaja pod Budapešťou. Zabezpečila by sa tým lepšia splavnosť Dunaja, riešila by sa tým dodávka vody Dunajskej teplárni, vyriešil by sa vyšší nárok na chladiacu vodu v súvislosti s plánovaným rozšírením atómovej elektrárne ako aj protipovodňová ochrana. Projektu chýba politická podpora. (viac informácií)
Svet:
Plynovod Nabucco je podľa vicepremiéra Ruskej federácie bez perspektívy. Súčasná situácia na trhu dáva plynovodu podľa Igora Sečina len veľmi malé šance. Zmeniť sa to môže jedine všeobecným hospodárskym rastom a zvýšením európskeho dopytu po komodite. (viac informácií)
Utorok – 26.10.2010
Európska únia:
Prevádzka atómovej elektrárne Temelín v Českej republike by mala prinášať zisk. Myslia si to českí analytici za dodržania predpokladu dlhej životnosti a vysokého využitia kapacity elektrárne. Rentabilitu môže ovplyvniť aj konečná cena dostavby. Po rozšírení o dva nové bloky dosiahne Temelín inštalovaný výkon 2400 až 3200 MW. (viac informácií)
Nemecko postaví v priebehu 15 rokov 70 tis. MW inštalovaného výkonu vo veternej energii. Séria veterných parkov sa bude nachádzať v Severnom a Baltskom mori. (viac informácií)
Francúzsko stále nemá dostatok pohonných hmôt a musí dovážať ropné produkty. Situácia sa dnes zmiernila potom, čo štrajk ukončila trojica ropných rafinérií. V ďalších siedmich odbory odhlasovali pokračovanie v štrajku. Vláda je rozhodnutá reformu dôchodkového systému aj napriek odporu občanov presadiť. (viac informácií)
Svet:
Hlbokormorská ťažba uhľovodíkov, najmä ropy, je podľa ťažobného koncernu BP nevyhnutná pre energetickú bezpečnosť sveta. Podľa prognóz by sa do roku 2030 mal zvýšiť globálny dopyt po energii o 40 %. (viac informácií)
Irán začal s vkladaním jadrového paliva do atómovej elektrárni v Búšeri. Teherán v súvislosti so spúšťaním zdroja jadrovej energie čelí medzinárodným podozreniam, že usiluje aj o výrobu jadrovej zbrane. Teherán to rezolútneodmieta. EÚ iniciuje obnovenie rokovaní s predstaviteľmi Iránu, ktoré by sa mohli začať v novembri vo Viedni. Elektráreň v Búšeri má začať vyrábať elektrickú energiu v januári 2011. (viac informácií)
Streda – 27.10.2010
Slovensko:
Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR chce otvoriť verejnú diskusiu o energetike na Slovensku. Za týmto účelom zriadila webovú podstránku dialogoenergetike.sk, kde sa odborná aj laická verejnosť môže vyjadriť k 50 otázkam. Rozčlenené sú do troch okruhov: podpora OZE a energetickej efektívnosti, ruhým okruhom bude liberalizácia trhov s plynom a elektrinou, rozvoj energetickej infraštruktúry a energetická bezpečnosť a tretí sa bude venovať budúcnosti, inováciám a rozvoju v energetike. (viac informácií)
Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) predpovedá v roku 2011 zdraženia tepla o 7 až 9 %. Išlo by tak o prvé zdraženie po dvoch rokoch. Do konečnej výšky cenového rastu výrazne prehovorí tiež zdraženie zemného plynu, ktoré je v kompetencii Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). (viac informácií)
Európska únia:
Najväčší výrobca veterných turbín na svete bude prepúšťať. Dánska spoločnosť Vestas prepustí zhruba 3 tisíc zamestnancov a uzavrie niekoľko svojich závodov. Dôvodom je nižší dopyt a vysoké výrobné náklady. V septembri vykázala firma medziročný pokles zisku o 24 %. (viac informácií)
Sankcie EÚ voči Iránu vstúpili do platnosti. V ich dôsledku sa pravdepodobne uzavrie ložisko zemného plynu neďaleko Škótskeho pobrežia, ktoré vlastní rovným dielom koncern BP spoločne s iránskou spoločnosťou National Iranian Oil Company (NIOC). Britská vláda chce týmto krokom zvýšiť tlak na Irán. (viac informácií)
Štvrtok – 28.10.2010
Slovensko:
Slovensko nedodržiava platnú legislatívu EÚ o elektrickom odpade. Európska komisia žiada zmenu do 2 mesiacov. V opačnom prípade prípad postúpi na Európsky súdny dvor. (viac informácií)
Európska únia:
Z pokračujúceho francúzskeho štrajku proti dôchodkovej reforme profitujú najmä európske rafinérie. Ochromená činnosť ropných rafinérií vo Francúzsku zvyšuje dopyt po ropných produktoch zo zahraničných rafinérií. Tie v dôsledku toho vykazujú rekordné zisky. Vzrastá tiež cena prepravy ropných produktov. (viac informácií)
Svet:
Rusko a Poľsko zajtra vo Varšave oficiálne podpíšu zmluvu o dodávke ruského zemného plynu. Dlhodobý kontrakt spĺňa legislatívne pravidlá EÚ. Poľsko zvýši dovoz plynu na 10 mld. kubických metrov ročne. (viac informácií)
Na Ukrajine sa začne s prieskumom nekonvenčného plynu. Ropná spoločnosť TNK-BP plánuje geologický prieskum ložísk zemného plynu v bridlicových horninách. Spoločnosť očakáva, že by mohla vyťažiť v priebehu 5-7 rokov asi 5 mld. Kubických metrov. (viac informácií)
Ukrajina sa nedohodla s Ruskom na nižších cenách za dodávku ruského plynu. Rokovania budú podľa ruského premiéra Vladimíra Putina pokračovať aj naďalej. K vzájomnej dohode obe krajiny dospeli v otázke transportu ruskej ropy cez územie Ukrajiny do členských štátov EÚ. (viac informácií)
Palivová spoločnosť TVEL a ukrajinský štátny koncern jadrového paliva podpísali dohodu o výstavbe závodu na výrobu jadrového paliva na Ukrajine. Má ísť o jadrové palivo pre reaktory typu VVER-1000.
Ukrajina Bielorusko podpísali prvú zo série dohôd o dodávkach venezuelskej ropy cez Ukrajinu. (viac informácií)