REMIT: Povinnosti sa blížia
Už o mesiac – 17. marca 2015 sa spustí registrácia do Národného registra účastníkov veľkoobchodného trhu s energiou, ktorá vyplýva z nariadenia REMIT. Zároveň sa zverejní európsky register účastníkov veľkoobchodného trhu a zoznam štandardných kontraktov.
Od 7. októbra tohto roka bude povinné oznamovať štandardné transakcie (vrátane príkazov na obchodovanie) na organizovaných trhoch a fundamentálne dáta cez platformy transparentnosti združení ENTSO-E a ENTSO-G. Následne sa začiatkom apríla 2016 začne oznamovanie transakcií spojených so štandardnými kontraktmi obchodovanými cez OTC, neštandardnými kontraktmi, kontraktmi pre prenos/prepravu a tiež dodatočných špecifikovaných údajov.
O REMIT-e sa hovorilo v Piešťanoch
Európske nariadenie č. 1227/2011, ktoré zásadným spôsobom ovplyvní obchodovanie všetkých účastníkov veľkoobchodného trhu s energiami, a jeho dopady na slovenský trh s energiami boli aj jednou z tém nedávneho workshopu, ktorý v Piešťanoch zorganizovali Združenie prevádzkovateľov miestnych distribučných sústav (ZMDS) a Združenie dodávateľov energií (ZDE).
Dodávatelia energií v zavádzaní REMITu vidia napríklad riziko potláčania kreativity obchodníkov, nadbytočnú kontrolu ich aktivít na trhu, bezúčelnú administratívnu záťaž a nebezpečenstvo pri tom, ako sa bude so zhromažďovanými údajmi nakladať, vyplynulo zo spoločnej debaty na pôde workshopu ZMDS a ZDE.
Naopak, podľa Martina Slivu z OKTE nie je snahou REMIT-u zmena správania obchodníkov na trhu, ale prevencia pred manipuláciou trhu a vyššia transparentnosť. Na stretnutí poukázal na to, že OKTE sa na oznamovanie podľa REMITu pripravuje už asi rok a dnes je v pozícii akéhosi sprostredkovateľa. Aktuálne pracujú na registrovaných reportovacích miestach (RRMs).
Ne/štandard
Z diskusií vyplynulo, že stále nejasné je napríklad rozlíšenie medzi štandardnými a neštandardnými kontraktmi. Hlavným parametrom pre rozlíšenie má byť to, či z neho vyplýva cena.
Ak sa aj kontrakt považuje za neštandardný, ale obsahuje dohodnutú cenu a množstvo, pri jeho reportovaní sa použije tabuľka 1 z prílohy implementačných aktov – uvádza sa v Užívateľskom manuáli pre oznamovanie transakcií (TRUM), ktorý združenie regulátorov ACER vydalo v januári spolu s Manuálom pre postup pri reportovaní dát.
Zdroj: ACER – TRUM
Nariadenie REMIT definuje zneužívanie trhu formou manipulácie s trhom alebo pokusu o jeho manipuláciu, vyslovene zakazuje obchodovanie tzv. zasvätených osôb a zákaz manipulácie s trhom alebo pokus o manipuláciu. Zavádza povinnosť zverejniť dôverné informácie, povinnosť účastníkov trhu registrovať sa a sprostredkúvať požadované dáta tak, aby sa na konci dňa dostali do ACERu.
Týka sa takmer všetkých
REMIT sa uplatňuje na každý trh v rámci EÚ, na ktorom sa obchodujú veľkoobchodné energetické produkty, t.j. na zmluvy na dodávku elektriny alebo plynu, ktoré sú dodané v Únii, zmluvy spojené s prenosom elektriny alebo prepravou plynu v Únii, pričom pokrýva zmluvy na fyzickú dodávku aj na finančné vyrovnanie.
Veľkoobchodné trhy s energiami zahŕňajú komoditné trhy i trhy s derivátmi, iné regulované trhy, multilaterálne systémy obchodovania a mimoburzovné transakcie (OTC) a tiež bilaterálne zmluvy, priame i sprostredkované.
Nariadenie sa tiež vzťahuje na tzv. intragroup kontrakty, zmluvy pre fyzickú dodávku elektriny vyprodukovanej v zariadení s výkonom do 10 MW, zmluvy pre fyzickú dodávku plynu vyprodukovanom v zariadení s kapacitou do 20 MW a tiež zmluvy o dodávke elektriny alebo plynu pre zariadenie s technickou kapacitou spotreby 600 GWh/ročne a viac, čiže najväčších odberateľov energie.
Povinnosti účastníkov
Účastníci trhu majú povinnosť zverejňovať dôverné informácie, registrovať sa u národného regulačného úradu a reportovať údaje ACERu. Agentúre musia poskytnúť záznamy o transakciách na veľkoobchodných trhoch s energiou vrátane pokynov k obchodovaniu. Národnému regulátorovi i ACERu budú poskytovať aj fundamentálne údaje o kapacite a využití zariadenia na výrobu, skladovanie, spotrebu alebo prenosu/preprave elektriny či zemného plynu alebo informácie týkajúce sa kapacity a využitia zariadenia pre LNG.
Rolu „policajta“ majú národné regulačné úrady. ÚRSO na základe REMITu získalo nové priame kompetencie v oblasti kontroly, zisťovania a vyšetrovania podozrivých aktivít a tiež pri uložení pokút, ktoré môžu pri správnych deliktoch dosiahnuť výšku až stotisíc eur.
Nával nových povinností má zmierniť to, že údaje nemusia poskytovať obe strany, ale stačí, ak ich oznámi jedna z nich, rôzni účastníci veľkoobchodného trhu tiež môžu reportovať prostredníctvom obchodníka, ku ktorému sa prihlásia.
© energia.sk