Regulačný úrad pripravuje sandbox, má uľahčiť implementáciu energetických inovácií
Pôjde o virtuálny priestor, kde môžu výrobcovia, dodávatelia a distribútori energií a vody testovať v rámci pilotných projektov nové technológie, trhové mechanizmy a nové služby pre spotrebiteľov.
Podľa predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andreja Jurisa, sandbox má vytvoriť regulačný rámec pre testovanie inovatívnych konceptov a technológií, ktoré prinášajú hodnotu pre koncových spotrebiteľov energií a vody.
„Predstavte si napríklad situáciu občanov žijúcich niekde v odľahlejšej lokalite. Žijú v krásnom prostredí, ale ich domy sú tak vzdialené od najbližšej trafostanice, že mávajú nežiaduce výpadky elektriny. Distribútor elektriny by pritom mohol mať pre nich riešenie – odberateľom by do domov namontoval špeciálne batérie, ktoré by ich problém s výpadkami elektriny mohli vyriešiť. Lenže, pre distribútora aj odberateľa ide zatiaľ iba o nápad, o novú vec, na ktorú si možno len tak netrúfajú. A tu je práve priestor pre regulačný sandbox, v ktorom si môžu nápad odskúšať,“ vysvetlil úlohu regulačného sandboxu v rozhovore pre portál vEnergetike.sk Juris.
Inovácie a ich testovanie
V súčasnosti nie je jednoduché, aby regulátor uznal energetickým firmám náklady na inovácie a testovanie nových technológií či riešení.
Regulácia má totiž jasne stanovené pravidlá a vzorce, ktoré prísne sledujú oprávnenosť nákladov a primeranosť zisku firiem na jasne definované služby, či už je to prenos, alebo distribúcia a dodávka energií a vody.
Výsledkom sandboxu by však podľa šéfa regulačného úradu mohlo byť napríklad riešenie, že ÚRSO umožní distribučke dať si inštaláciu batérií do nákladov a odberateľ dostane legislatívnu možnosť takúto batériu využívať. A toto riešenie by zároveň bolo k dispozícii pre celé Slovensko.
Podpora firiem
Regulačný sandbox by mal podporiť firmy, aby sa inovácií v energetike nebáli. Ide totiž o nové, neotestované projekty, nie je jasný pomer nákladov a prínosov. Po ich nasadení v praxi sa môžu nakoniec ukázať ako nezaujímavé pre spotrebiteľov.
„Tým pádom aj regulované subjekty idú radšej na istotu, minimalizujú riziko a poskytujú služby a produkty, ktoré regulácia vo svojich vzorcoch pokrýva,“ podotkol Juris.
Legislatívna podoba
Regulačný sandbox, ktorého legislatívna podoba by mala byť už onedlho v pripomienkovom konaní, bude v pilotnej fáze určený najmä regulovaným subjektom a ich partnerom, s ktorými rozvíjajú nové riešenia.
O regulačnom sandboxe sa bude predseda ÚRSO Andrej Juris rozprávať s odborníkmi na tretej online konferencii SmartNRGforum už 25. marca.