Reakcia: JAVYS k vyjadreniam Martina Podolana
„Pre objektívnosť je potrebné zhrnúť stručnú genézu vzniku spoločnosti JAVYS, ako jedinej spoločnosti venujúcej sa tvz. záverečnej časti jadrovej energetiky, k vyraďovaniu jadrových elektrární, likvidácii a bezpečnému uskladňovaniu jadrového odpadu. JAVYS vznikol v rámci privatizácie Slovenských elektrární, kedy ENEL ako víťaz tendra požadoval odčlenenie činností tzv. záverečnej časti jadrovej energetiky. Nový majoritný vlastník SE sa tak dobrovoľne a vedome dištancoval od najzložitejšie procesu v rámci jadrovej energetiky. Na základe týchto snáh došlo k rozhodnutiu, že vyraďovanie A1, V1 ako aj spracovanie rádioaktívnych odpadov (RAO) a skladovanie vyhoretého jadrového paliva (VJP) zostane v kompetencii štátu v novovytvorenej spoločnosti,“ konštatuje spoločnosť JAVYS vo svojom stanovisku s doplnením, že „zároveň si ENEL stanovil ako transakčnú podmienku pri privatizácii SE ohraničenie maximálnej ročnej výšky odvodov SE do NJF z prevádzky JE V2 a JE EMO 1,2 na sumu 1,85 mld. Sk (61,4 mil. Eur) počas 5 rokov od dátumu transakcie, hoci ich odvodová povinnosť v zmysle zákona č.238/2006 Z.z. by bola vyššia.“
Jadrová vyraďovacia spoločnosť sa tiež ohradzuje voči tvrdeniu, že by boli jej služby predražené. Konštatuje, že pri cene je potrebné analyzovať nielen konkrétnu cenu za spracovanie RAO ako takú, ale i ostatné povinnosti, ktoré vyplývajú z legislatívy. Podľa atómového zákona č. 541/2004 Z.z. a z legislatívy EÚ vyplýva, že každá krajina si musí RAO uskladniť sama. Preto, ak by existoval v inej členskej krajine subjekt, ktorý by spracoval odpad lacnejšie, i tak by ho Slovenské elektrárne museli vyviezť na spracovanie, doviezť po spracovaní späť na Slovensko a uložiť na Slovensku. Takáto manipulácia sa tiež musí započítavať do konečnej ceny. „Domáci JAVYS si voči SE účtuje za nakladanie s RAO tzv. komplexné ceny, ktoré už obsahujú aj cenu za trvalé uloženie v regionálnom úložisku RAO v Mochovciach. To sa netýka vyhoretého jadrového paliva (VJP), ktoré je skladované v medzisklade VJP v Jaslovských Bohuniciach a zatiaľ sa nespracováva (..) Len pre predstavu, ročná fakturácia za nakladanie s RAO a skladovanie VJP od JAVYS voči SE predstavuje v roku 2012 čiastku 18 mil. eur.“
„Ani vyraďovanie slovenských JE A1 a V1 sa nerealizuje potajme, ako by sa z medializovaných informácií mohlo zdať. V prípade JE A1 bol na realizáciu 2. etapy vyraďovania vypísaný medzinárodný tender, ktorý svojim stanoviskom potvrdila Európska komisia. V prípade predčasne odstavených blokov JE V1 sa realizuje vyraďovanie prostredníctvom projektov, kde sa výber dodávateľa uskutočňuje prostredníctvom medzinárodných tendrov, pod odborným dozorom konzultanta z EBOR,“ dopĺňa JAVYS.
Hospodárenie JAVYS-u by malo spĺňať požadované účtovné štandardy. Ako konštatuje vo svojom stanovisku firma, „v JAVYSe boli v uplynulých rokoch vykonané daňové kontroly a kontroly colného úradu, ktoré pokryli prakticky celé obdobie fungovania JAVYS. V roku 2010 vykonala na požiadavku EK finančný audit spoločnosť Moore & Stephens. V roku 2010 prebehol aj výkonnostný audit v gescii Európskeho dvora audítorov. Obe tieto kontroly nekonštatovali žiadne prípady nehospodárneho nakladania s prostriedkami EÚ. Spôsob čerpania finančných prostriedkov Národného jadrového fondu (NJF) taktiež prebieha viacstupňovým režimom. V zmysle zákona č.238/2006 je žiadateľ povinný do 31.3. bežného roka predložiť žiadosti na poskytnutie dotácii na budúci rok a preukázať súlad so Stratégiou záverečnej časti jadrovej energetiky. Rada správcov NJF posudzuje a schvaľuje jednotlivé žiadosti.“
JAVYS by podľa vlastného vyjadrenia údajne nemal na aktivitách, ktoré sa preplácajú z NJF, profitovať: „Je pritom nutné uviesť, že finančné prostriedky z NJF sú JAVYSu poskytované len do výšky oprávnených vynaložených nákladov, bez ziskovej prirážky.“
Jadrová vyraďovacia spoločnosť si „po zhrnutí faktov“ v závere svojho tlačového stanoviska kladie otázku: „Komu JAVYS prekáža a čo majú útoky na túto spoločnosť zakryť?“
(c) energia.sk