Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rakúsky minister Reinhold Mitterlehner. Foto: BMWFW
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Rakúsky vicekancelár a spolkový minister Reinhold Mitterlehner. Foto: BMWFW
12. februára 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rakúsku sa nepozdáva financovanie rozšírenia maďarskej atómky

Vicekancelár a spolkový minister Reinhold Mitterlehner. Foto: BMWFW

Rakúske ministerstvo hospodárstva, vedy a výskumu nesúhlasí s vybudovaním dvoch nových atómových blokov v susednom Maďarsku. „Jadrová energia nie je udržateľná forma výroby elektriny ani životaschopná možnosť pre boj s klimatickými zmenami,“ napísal v liste minister Reinhold Mitterlehner.

Kritika sa ďalej sústreďuje na spôsob financovania a štátnu pomoc. Podľa stanoviska Viedne nemôžu byť atómové elektrárne ziskové. V nákladovej časti treba podľa ministerstva zohľadniť aj zadnú časť jadrového palivového cyklu.

Rakúšania tiež upozorňujú, že termín spustenia blokov sa môže značne oneskoriť a náklady na výstavbu dramaticky vzrásť v porovnaní s pôvodným plánom. Ako príklad uvádzajú elektráreň vo francúzskom Flamanville a problémy vo fínskej Olkiluoto.

Rakúsky protestný folklór?

Maďari kritiku odmietajú. Podľa reakcie šéfa kancelárie premiéra Viktora Orbána sa výhrady rakúskej strany dali očakávať. Pripomenul na aktuálne vyšetrovanie EK, ktorá skúma financovanie nových blokov, konkrétne či by investor išiel do projektu za rovnakých podmienok alebo ide o štátnu pomoc. V rámci tejto procedúry sa môžu vyjadriť aj členské štáty a Viedeň toho tradične využila. Informovala o tom maďarská spravodajská agentúra MTI.

Brusel sa zaoberá tiež transparentnosťou zákazky. Rosatom získal projekt bez tendra, EK preto preskúma dodržanie pravidiel verejného obstarávania. Konanie EÚ má viacero stupňov, v teoretickej rovine môže skončiť aj na Súdnom dvore EÚ.

Orbánov úrad sa domnieva, že „útok“ Rakúska kopíruje svoj postup podobne ako v prípade britskej atómky Hinkley Point C. Podľa Budapešti ale Brusel počas dvojročných konzultácií súvisiacich s prípravou projektu nenašiel žiadny náznak nelegálnej štátnej podpory.

Maďari nemajú pochybnosť o legálnosti projektu Paks II. V septembri dostala vláda potvrdenie od EK, že rozšíreniu Paksu spĺňa článok 41 Zmluvy o Euratome. Zelenú dostala tiež dohoda medzi Ruskom a Maďarskom o dodávkach paliva pre Paks II. V zmysle rozhodnutia zásobovacej agentúry Euratomu bude ruský TVEL dodávať palivo prvých 10 rokov od spustenia.

Maďari sa bez jadra nezaobídu

Rozpočet projektu Paks II má dosiahnuť 12 miliárd eur. Až 80 % nákladov pokryje Budapešť prostredníctvom úveru od ruského Rosatomu, ktorý bude splácať 30 rokov od začiatku výroby s premenlivou úrokovou mierou. Zvyšných 20 % zafinancuje Maďarsko z vlastných zdrojov.

Paks II bude tvoriť dvojica reaktorov dizajnu VVER-1200, každý s inštalovaným výkonom 1.200 MW, ktoré by podľa platného harmonogramu mali začať s výrobou elektriny v roku 2025 resp. 2026. Súčasťou medzivládnej dohody je aj modernizácie tretieho a štvrtého bloku Paks I.

Jadrová energetika je z pohľadu energetickej bezpečnosti Maďarska kľúčová. V roku 2014 sa v štyroch blokoch Paks I. vyrobilo až 36 % zo všetkej spotrebovanej elektriny v krajine.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.