Rakúsko žiada EK o podporu projektu plynovodu Nabucco
Pripomenul, že nastolenie tejto témy je spoločnou iniciatívou Rakúska, Maďarska, Rumunska a Bulharska. Ich ministri zahraničných vecí sa obrátili listom na predsedu EK Josého Manuela Barrosa, vysokú komisárku pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Catherine Ashtonovú a komisára EÚ pre energetiku Günthera Oettingera. Žiadajú v ňom „zreteľnú podporu“ projektu Nabucco.
Lopatka dodal, že je dôležité, aby sa zámer diverzifikovať dovoz plynu do spoločenstva pohol ďalej dopredu. Európa ako celkom však nezávisí od ruského plynu rovnako. Štáty na západe kontinentu nie sú také závislé na ruskom palive ako Rakúsko, Pobaltie či juhovýchodná Európa.
Plynovod Nabucco by mal byť dlhý 4000 km a mal by privádzať palivo zo strednej Ázie mimo ruského územia do Európy. Konkurenčný projekt Južný prúd (South Stream) sa začal stavať na sklonku vlaňajška.
Realizáciu Nabucca, ktorého hlavným členom konzorcia je rakúsky a medzinárodný energetický koncern OMV, experti posudzujú skepticky v prípade, ak ho nepodporí EK.
Podľa niektorých analytikov sa Rakúsko s partnermi pokúša oživiť pacienta v hlbokom bezvedomí. Údajne najväčší infraštruktúrny projekt EÚ zlyhal. Od Nabucca dala ruky preč britská spoločnosť BP. Jej výkonný riaditeľ Iain Conn vlani v máji na energetickom fóre v Berlíne vyhlásil, že spoločnosť zmietla projekt Nabucco zo stola.
Internetová stránka v češtine Britské listy pred časom priniesla informáciu, že konzorcium na výstavbu Nabucca od roku 2002 nepredstavilo solídny plán projektu, neprinieslo ani informácie, kto by dal naň 8 miliárd eur. BP však kalkuláciu označila za podhodnotenú. Podľa jej prepočtov by bolo treba na Nabucco najmenej 14 miliárd eur.
Do konzorcia Nabucco vstupovali noví investori a starší z neho odchádzali. Opustil ho aj nemecký energetický koncern RWE, lebo náklady naň pokladal na neúnosné.
Azerbajdžan, ktorý mal dodávať najviac paliva do plynovodu, dal napokon v roku 2011 definitívne prednosť dohode s Tureckom a nechcel už vyčkávať, kedy a ako sa európske krajiny dohodnú.
Copyright © TASR 2013