Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Undergorund Sun Storage
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Photo: Undergorund Sun Storage/steve.haider.com
28. júna 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rakúsko-slovenský projekt pre skladovanie energie napreduje

Underground Sun Storage je pilotným projektom v Európe s cieľom overiť, ako efektívne sa dá uskladniť elektrina vyrobená z obnoviteľných zdrojov v podzemných geologických štruktúrach. Technológia výroby vodíka elektrolýzou vody a jeho následné primiešavanie do zemného plynu, v rámci ktorej sa využíva existujúcu plynárenská infraštruktúru (vrátane podzemných zásobníkov), by sa mohla v v budúcnosti stať jednou z možností uskladovania prebytkov elektriny.

Počiatky projektu siahajú do roku 2013. V tomto roku sa posunul do testovacej prevádzky. Po vyriešení technických problémov pri výrobe vodíka sa začiatkom apríla začalo s fyzickým uskladňovaním zmesi vodíka a zemného plynu. Za týmto účelom sa využíva porézny typ zásobníka v Hornom Rakúsku v hĺbke 1000 metrov. Celý proces potrvá tri mesiace. Až do spätného vyťaženia sa bude skúmať, aký vplyv má vodík v rôznych koncentráciách na ložisko či chemické reakcie, ktoré môže vyvolať. Vyhodnotenie testu sa očakáva koncom tohto roka.

Slováci sa podieľali na dodaní technického riešenia pre kompresorovú jednotku, ktorá slúži na zatláčanie plynovej zmesi s vodíkom. Spoločnosť Nafta pomohla aj pri modelovaní reaktívneho transportu a analýze vplyvu na podpovrchovú celistvosť. Samotné uskladnenie plynného vodíka je iba časťou komplexného systému Power to Gas. Ten sa začína výrobou elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktorej prebytky sa využijú na výrobu vodíka pomocou elektrolýzy, následne budú uskladnené v podzemných ložiskách a spätne sa zužitkujú v plynárenskej sieti.

Za projektom Underground Sun Storage je rakúska spoločnosť RAG. Okrem spoločnosti Nafta sú partnermi konzorcia Univerzita v Loebene, IFA-Tulln university, Katedra agrobiotechnológie na Univerzite prírodných zdrojov a aplikovaných prírodných vied vo Viedni, Energetický inštitút Johannesa Keplera na Univerzite v Linzi a tamojšie energetické spoločnosti Verbund a Axiom Angewandte Prozesstechnik GmbH, DVGW, ETOGAS GmbH a Hychico.

© energia.sk

Foto: Underground Sun Storage

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.