Rakúsko poženie „jadrový precedens“ pred európsky súd
Spolková vláda Rakúska podnikne právne kroky v prípade štátnej podpory pri výstavbe a prevádzke elektrárne Hinkley Point C vo Veľkej Británii. Chystanú žalobu na Súdnom dvore EÚ jednomyseľne podporil aj rakúsky parlament. „Rakúsko striktne odmieta akúkoľvek priamu alebo nepriamu formu podpory pre jadrovú energiu,“ uviedla pre agentúru Interfax hovorkyňa ministerstva životného prostredia Julia Puchegger s tým, že všetky náklady by mal znášať investor.
Viedeň má problém aj s novo-vzniknutým Európskym fondom pre strategické investície (EFSI). Z finančného balíka v hodnote 315 mld. eur, ktorý predstavila komisia vedená Jean-Claude Junckerom, sa má podporiť budovanie energetickej infraštruktúry. Rakúska vláda ale argumentuje, že jadrové projekty nie sú oprávnené čerpať tieot prostriedky. V zásobníku projektov pre financovanie z EFSI je napríklad projekt rýchlych reaktorov Allegro, na ktorom participuje aj Slovensko
Stabilizácia vs. manipulácia
Európska komisia (EK) vlani rozhodla, že dohoda Veľkej Británie a francúzskej energetickej skupiny EDF neporušuje pravidlá hospodárskej súťaže EÚ. Britská vláda sa zaručila, že na obdobie 35 rokov, teda viac než polovicu predpokladanej životnosti atómovej elektrárne, bude prevádzkovateľovi garantovať výkupnú cenu za vyrobenú elektrinu. Systém štátom garantovaných cien má ochrániť investíciu na súčasnom, podľa EDF zdeformovanom energetickom trhu. Hodnota investície Hinkley Point C je 34 miliárd libier.
Poverenec Horného Rakúska pre jadrovú energiu Dalibor Stráský sa domnieva, že Viedeň má reálnu šancu pred súdom uspieť. Štátnu podporu jadra považuje za naštrbenie jedného zo základných princípov Únie. „Existujú štúdie, ktoré dokazujú, podľa mňa dosť presvedčivo, že contract for difference je narušením práva na voľnú súťaž v EÚ,“ uviedol pre energia.sk.
(Nielen) európska energetika momentálne čelí dileme, ako financovať výstavbu nových zdrojov, ktoré majú nahradiť tie dosluhujúce, keď cena silovej elektriny dáva bez štátnej garancie len malú nádej pre návratnosť investície. Britská garantovaná cena je dvojnásobkom oproti súčasnej cene komodity na tamojšej burze.
Podľa českého diplomata Václava Bartušku je britský model len jedným z možných riešení, ako riešiť túto situáciu. „Podstatnou bude vždy nejaká forma garancie ceny zo strany štátu resp. konečných spotrebiteľov. Prinajmenšom dovtedy, kým ceny silovej elektriny opäť začnú mať výpovednú hodnotu,“ povedal pre energia.sk.
Ako fungujú britské garancie
Contract for difference garantuje EDF ako investorovi na 35 rokov stabilný príjem za megawatthodinu elektriny na dohodnutej úrovni. V prípade nižšej ceny silovej elektriny na burze vláda dorovná rozdiel do garantovanej ceny, na ktorej sa dohodla s výrobcom. Naopak pri vysokých cenách na burze rozdiel medzi trhovou a garantovanou cenou vyplatí prevádzkovateľ štátu.
Garantovaná cena pre projekt Hinkley Point C sa stanovila na úroveň 89,5 libier za megawatthodinu za predpokladu, že EDF postaví tiež ďalšiu plánovanú elektráreň v lokalite Sizewell. Ak by sa druhá atómka nakoniec nepostavila, pre Hinkley Point C sa bude uplatňovať cena 92,5 libier za megawatthodinu (nižšia cena v prípade postavenia oboch zdrojov vychádza z predpokladu, že isté náklady budú pre oba projekty spoločné).
Štát má navyše garantovať aj pokrytie dlhu, cez ktorý chce prevádzkovateľ získať peniaze na výstavbu elektrárne na finančných dlhoch. Úvery, ktoré EDF potrebuje pokryť sa odhadujú na 17 miliárd libier, čo je polovica nákladov.
Napriek odobreniu štátnej dotácie zo strany EK v októbri 2014, britská vláda a EDF sa zatiaľ nedohodli na konečnom kontrakte a francúzska spoločnosť neprijala konečné investičné rozhodnutie. Podľa niektorých názorov môže byť dôvodov viac – jednak nie najlepší stav britských verejných financií, z ktorých sa má garantovať 17 mld. libier, ale tiež určitá neistota ohľadom reaktorov EPR, ktorých výstavba v Európe z pohľadu harmonogramu a rozpočtu vôbec neprebieha podľa predstáv investorov.
© energia.sk