Rakúsko oceňuje prístup Slovenska v otázke dostavby Mochoviec
Rakúski experti sú spokojní s prístupom slovenskej strany v otázke dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). „Rakúska strana sa pochvalne vyjadrila k nášmu prístupu a k priebehu sprístupnenia Predbežnej bezpečnostnej správy (PRESAR) k projektu dostavby Mochoviec,“ uviedol Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD).
Rakúski experti požiadali Úrad jadrového dozoru o sprístupnenie bezpečnostnej správy, ktorá sa týka dostavby mochoveckých blokov. „Návšteva rakúskych expertov sa začala v pondelok. Slovenské elektrárne umožnili expertom nahliadnutie a preštudovanie Predbežnej bezpečnostnej správy, s tým že mohli priamo položiť doplňujúce otázky,“ uviedol slovenský dozorný orgán. Delegáciu rakúskych expertov vedie riaditeľ oddelenia koordinácie jadrových záležitostí na Federálnom ministerstve pôdohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva a životného prostredia Rakúska Andreas Molin.
Slovenské elektrárne pokračujú v dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce podľa stanoveného harmonogramu. Uvedenie tretieho bloku do prevádzky sa očakáva ku koncu roka 2012 a štvrtého bloku v lete 2013. Oživovanie prvých systémov začne v strede tohto roka spolu s uvádzaním prvých zariadení do prevádzky.
Práce na dostavbe 3. a 4. bloku Mochoviec začali Slovenské elektrárne oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Dostavané bloky budú mať výkon 880 megawattov. Slovenské elektrárne oficiálne podpísali kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to českou spoločnosťou Škoda Jadrové strojírenství (JS), ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Dostavba Mochoviec by si mala vyžiadať zhruba 2,8 mld. eur.
Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %.
Zdroj: (c) SITA