Rakúsko napadlo na Súdnom dvore EÚ rozhodnutie EK o subvenciách rozšírenia Paksu
„Atómová energia nemá čo hľadať v Európe. Z tohto nášho postoja neustúpime ani o krok,“ uviedla ministerka vo vyhlásení.
Maďarsko aj napriek dávnejšie avizovanému rakúskemu protestu začne s výstavbou dvoch nových blokov atómovej elektrárne v Paksi podľa pôvodného plánu vo februári. Pre agentúru TASS to 24. januára uviedol maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.
„Všetko je už rozpracované, vrátane investícií, všetko ide v súlade s určenými termínmi. Iste viete, že rakúska strana namieta voči rozhodnutiu EK v otázkach investícií – to však nebude mať vplyv na dodržanie pôvodného plánu,“ povedal šéf maďarskej diplomacie.
Rakúska spolková vláda 22. januára avizovala, že rozhodnutie EK, ktoré dalo zelenú rozšíreniu jadrovej elektrárne v Paksi, napadne súdnou cestou.
Hlavným dôvodom pokusu o vyhlásenie neplatnosti rozhodnutia EK je jej konštatovanie, že subvencovanie výstavby dvoch nových reaktorov v Paksi, ktoré by mali nahradiť štyri z 80. rokov minulého storočia, nie je dôvodom na znepokojenie.
Viedeň chce právnicky spochybniť, že podpora takéhoto charakteru slúži spoločným záujmom, pretože iba v takom prípade by dotovanie jadrovej energetiky bolo prípustné.
Dva nové bloky elektrárne by mohli podľa maďarskej vlády vyrábať elektrickú energiu už v roku 2026. Prípravné investície sa majú začať tento rok.
Ruský prezident Vladimir Putin na pracovnej návšteve v Budapešti vlani 2. februára povedal, že s maďarským premiérom Viktorom Orbánom venovali projektu výstavby dvoch nových blokov atómovej elektrárne v Paksi mimoriadnu pozornosť. „Tento projekt v hodnote 12 miliárd eur vytvorí 10.000 nových pracovných miest,“ podčiarkol vtedy Putin.
Copyright © TASR 2018