Rakúsko chce zo svojich sietí odstrániť elektrinu jadrového pôvodu
Rakúská vláda pôvodne presadzovala, že by rozšírila svoje energetické kapacity a do roku 2014 by sa stala čistým vývozcom elektriny. Tým by sa prinajmenšom z pohľadu energetickej bilancie stala krajinou bez jadrového prúdu.
Ekologickí aktivisti však požadovali ešte radikálnejší prístup k elektrine z jadrových zdrojov a predstavitelia kabinetu im vyšli v ústrety. Sľúbili prijať zákon, ktorý bude prikáže spoločnostiam dodávajúcim elektrinu, aby najneskôr od 1. januára 2015 jednoznačne deklarovali, od koho prúd nakupujú a z akých zdrojov elektrina pochádza. Zároveň by im zákon zakázali, aby spotrebiteľom dodávali elektrinu jadrového pôvodu.
Rakúsky kancelár Werner Faymann uviedol, že ukončenie dovozu elektriny pochádzajúcej z jadra dá rakúskemu boju za zrušenie produkcie takejto elektrickej energie v celej Európskej únii vyššiu dôveryhodnosť. Ako dodal, Rakúsko odmieta názor, že jadrová energia je ekonomicky výhodná a patrí k obnoviteľným zdrojom, čo znamená možnosť čerpania dotácií.
Protijadrove summity slúžia rakúskej vláde ako priestor pre diskusie s ekologickými organizáciami. Účastníci summitov sa zhodujú v tom, že Rakúsko by sa malo zbaviť elektriny z nejasných zdrojov, vrátane tej z jadrových elektrární. Rakúska vláda však poukazuje na to, že prípadný zákaz dovozu zahraničnej elektriny z jadra, čo mimovládne organizácie pokladajú za ďalší krok, by narazilo na právne prekážky v legislatíve EÚ. V posudku to potvrdila aj Európska komisia. Podľa expertov je pritom výberový zákaz dovozu „nevhodného“ prúdu technicky nemožný.
V súčasnosti v Rakúsku takmer 4 % pochádzajú z jadrových zdrojov.Krajina však patrí v Európe k najväčším odporcom jadrovej energie. Aktivita Viedne sa ešte zvýšila po zemetrasení v marci 2011 v Japonsku, ktoré poškodilo jadrovú elektráreň Fukušima a spôsobilo únik rádioaktívnych látok.
Zdroj: energia, ČTK, TASR
Ilustračná snímka: