Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. mája 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Rakúšania sa bránia rozdeleniu obchodnej zóny s Nemeckom

Európska agentúra ACER v septembri 2015 odporučila koordinované prideľovanie prenosových kapacít na nemecko-rakúskom profile. Tento cezhraničný profil označila za štrukturálne preťažený – toky na nemecko-rakúskom profile predstavujú asi 40 % cezhraničných výmen evidovaných v regióne strednej a východnej Európy.

Nemecká sústava totiž nie je schopná preniesť elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov, najmä veterných parkov, zo severu krajiny na juh, resp. do Rakúska, s ktorým tvoria oficiálne jednotnú obchodnú zónu. Namiesto toho dochádza k tzv. kruhovým tokom cez sústavy okolitých krajín, ktoré sú tým zaťažované. Prevádzkovatelia sústav z krajín Vyšehradskej štvorky tvrdia, že opakujúce sa kruhové toky ohrozujú bezpečnú prevádzku ich sústav a vyzvali k zmene vymedzenia obchodných zón. Poliaci aj Česi začali na hraniciach s Nemeckom transformátory s riadeným posunom fázy (tzv. phase-shiftery), ktoré im majú zabrániť.

Zatiaľ čo Nemci by rozdelenie obchodnej zóny aj privítali, Rakúšania sú zásadne proti. Strany sa tak ešte nedohodli na tom, ako obmedzia obchodovanie na spoločnej hranici.

Rakúsky regulátor E-Control v januári zaslal ACERu a Európskej komisii list, v ktorom trvá na zachovaní spoločnej obchodnej zóny. „Roztrhnutie trhu by nevyriešilo žiaden z týchto problémov,“ uviedol regulátor.

Účty za elektriny by Rakúšanom podľa vyjadrení zástupcov energeticky náročného priemyslu mohli stúpnuť asi o 15 %. Analytici pre agentúru Bloomberg odhadli, že ak rakúske domácnosti a firmy nebudú mať neobmedzený prístup k lacnej elektrine z Nemecka, môžu si na nákladoch za elektrinu ročne priplatiť dodatočných 300 miliónov eur. Obchodníci sa už údajne snažia do nových kontraktoch s odberateľmi zahrnúť ustanovenia, podľa ktorých by na nich preniesli finančné bremeno z potenciálneho rozdelenia trhu.

Rozdelením trhu by naopak mohli nemeckí prevádzkovatelia sústav ušetriť asi miliardu eur ročne, čo je suma, ktorú museli vlani vynaložiť na regulovanie sústavy. Nemecká Bundesnetzagentur by mala čoskoro publikovať správu o tom, ako by rozdelenie zóny od roku 2018 mohlo znížiť náklady a zvýšiť stabilitu prenosových sústav.

Rakúsky regulátor E-Control v januári zaslal ACERu a Európskej komisii list, v ktorom trvá na zachovaní spoločnej obchodnej zóny. „Roztrhnutie trhu by nevyriešilo žiaden z týchto problémov,“ uviedol regulátor.

Stanovisko ACERu nie je záväzné. Avšak v prípade, že  niektorý regulátor nebude postupovať v súlade so stanoviskom agentúry, tá o tom upovedomí zainteresované členské štáty aj Európsku komisiu. Riešenie sa tak bude pravdepodobne hľadať na vyšších politických úrovniach.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.