Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. júla 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rádioaktivita v Pacifiku sa päť rokov po Fukušime vracia do normálu

V marci 2011 zasiahlo severovýchod Japonska silné zemetrasenie deviateho stupňa a následná prívalová vlna tsunami. Zhruba 19.000 ľudí vtedy prišlo o život alebo sú od tej doby nezvestní. Vlna taktiež spôsobila haváriu vo fukušimskej elektrárni, z ktorej potom unikla do okolia radiácia. Rádioaktívny materiál sa dostal aj do mora a prúdy ho rozptýlili ďaleko do oceánu.

Správa vydaná expertmi Vedeckého výboru pre výskum oceánov uvádza, že rádioaktívne látky sa dostali až k pobrežiu USA. Avšak údaje obsiahnuté v 20 vedeckých materiáloch pojednávajúce o rádioaktivite spôsobené japonskou elektrárňou ukazujú, že úroveň rádioaktivity v Tichom oceáne, ktorá hneď po katastrofe vzrástla desaťmiliónkrát nad normálny stav, rýchlo poklesla.

„Napríklad v roku 2011 takmer polovica vzoriek z rýb v pobrežných vodách obsahovala nebezpečnú úroveň rádioaktívnych látok,“ tlmočil spoluautor spomínanej správy Pere Masque. „V roku 2015 sa tento údaj znížil na menej než jedno percento vzoriek prekračujúcich stanovenú hranicu,“ dodal.

Správa však zároveň konštatuje, že morské dno a prístav v blízkosti fukušimskej elektrárne sú stále silne zamorené. „Monitorovanie úrovne rádioaktivity a morského života v tomto regióne musí pokračovať,“ upozornil Masque.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.