RADÍME: Vykurovanie uhlím možno nahradiť drevom či zemným plynom
Pri spaľovaní uhlia vzniká okrem tepla aj oxid siričitý, ktorý škodí ľudskému zdraviu aj živej prírode. Szabová vysvetlila, že jeho veľké objemy spôsobujú aj klimatické zmeny. „Tento oxid bol hlavnou príčinou kyslých dažďov, preto väčšina krajín pristúpila k odsíreniu jeho veľkých zdrojov, ako napríklad elektrárne.“ Upozornila, že v prípade povrchovej ťažby môže dôjsť tiež k likvidácii regiónu vrátane mnohých ľudských sídiel.
Hlavný potenciál možných úspor energie v oblasti bytového sektora predstavuje obnova už existujúceho bytového fondu. „Nové bytové budovy vzhľadom na svoj rozsah výstavby oproti možnostiam a predpokladom potrebnej obnovy budov predstavujú menší potenciál úspor, aj keď sa budú stavať minimálne v nízkoenergetickom štandarde,“ konštatuje sa v hodnotiacej správe a návrhu opatrení implementácie klimaticko-energetického balíčka z dielne envirorezortu.
Jedným z prostriedkov na znižovanie spotreby energie v budovách je zlepšenie ich tepelnotechnických vlastností, čo v podmienkach SR u bytových budov znamená najmä zníženie spotreby tepla pri vykurovaní a príprave teplej vody a u nebytových budov navyše aj pri osvetlení, prípadne klimatizácii a vetraní. „Medzi znižovaním spotreby energie v budovách a znižovaním emisií skleníkových plynov je priama súvislosť. Zníženie spotreby tepla v budovách vyvolá zníženie spotreby palivovo-energetických zdrojov, a tým aj zníženie emisií skleníkových plynov,“ vysvetľuje sa v materiáli.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.
Copyright © TASR 2010