Radičová: V-2 už teraz spĺňa niektoré kritériá záťažových testov
Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach (EBO) už v súčasnosti spĺňa základné požiadavky bezpečnostných záťažových testov, na ktorých sa dohodla Európska komisia. Po návšteve elektrárne V-2 to skonštatovala predsedníčka vlády Iveta Radičová.
„Zároveň v elektrárni prijali rad ďalších opatrení na prípravu pre parametre tzv. stres-testov, ktoré budú prebiehať vo viacerých krajinách Európskej únie. Diskutujúc o týchto parametroch môžem konštatovať, že Jaslovské Bohunice napĺňajú už dnes základné parametre, indikátory stres-testov z hľadiska bezpečnosti,“ vyhlásila Radičová.
Pripomenula, že jadrové elektrárne na Slovensku dodávajú 50 % elektrickej energie. „Je to teda významný zdroj“, ale na druhej strane v súvislosti s jadrovou energiou „obavy občanov vyrastajú z viacerých tragédií – černobyľskej a naposledy z fukušimskej“. „Rovnako si však pamätáme problémy zo 70-tych rokov z Jaslovských Bohuníc. Vítam preto všetky kroky manažmentu atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach [..] Oceňujem zároveň spoluprácu medzi elektrárňou v Jaslovských Bohuniciach a Úradom pre jadrový dozor,“ dodala.
O dva týždne vykoná premiérka podobnú návštevu – kontrolný deň aj v atómovej elektrárni v Mochovciach (EMO), ktorá je v súčasnosti v procese dostavby jadrových blokov. „Budeme tam taktiež komunikovať bezpečnosť a postupy v jadrovej elektrárni,“ spresnila.
Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Paolo Ruzzini uviedol, že spoločnosť investovala do zvýšenia jadrovej bezpečnosti podľa požiadaviek Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu 500 mil. eur. „Sme pripravení absolvovať záťažové testy, bezpečnosť jadrových zdrojov trvale zvyšujeme,“ povedal Ruzzini. Dodal, že detaily štandardov plánovaných testov európske inštitúcie ešte len tvoria.
Záťažové testy má do konca tohto roka absolvovať 141 jadrových blokov v pätnástich krajinách Európskej únie, ktoré prevádzkujú jadrové elektrárne.
Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 spoločnosť Enel S.p.A. vlastní 66 % spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Z jadrových elektrární pochádza približne polovica vyrobenej elektrickej energie na Slovensku.
Text: energia, SITA, TASR