Radiácia z Fukušimy dosahuje aj rok po katastrofe stovky kilometrov
Analýza moču 22 sledovaných detí, ktorá sa uskutočnila od minuloročného decembra do januára 2012, ukázala, že 14 z nich sú stále kontaminované césiom 134 a 137. Podľa ACRO radiácia v oblasti tak zasahuje až do mesta Ošu, ktoré je od fukušimskej elektrárne vzdialené 220 kilometrov.
Obozretnosť pri konzumácii miestnych potravín, ktorých kontaminácia môže mať dlhodobý vplyv na ľudské zdravie, je teda stále nevyhnutná ako ukazuje zároveň prípad štvorročného dievčatka z Išinoseki, ktorá prestala konzumovať zeleninu zo záhradky svojich prarodičov. Jej moč začal okamžite vykazovať nižšie hodnoty radiácie než v minulosti.
Katastrofa v jadrovej elektrárni Fukušima 1 z 11. marca 2011 bola najhorším nukleárnym nešťastím vo svete od havárie v ukrajinskom Černobyle v roku 1986. Spôsobilo ju zemetrasenie so silou 9 stupňov Richterovej škály nasledované až 40 metrov vysokými vlnami tsunami, ktoré si spoločne vyžiadali celkom 20.000 obetí.
Jadrá tri zo šiestich reaktorov elektrárne Fukušima sa z veľkej časti roztavili, keď tsunami vyradilo z prevádzky pôvodný chladiaci systém elektrárne. Únik radiácie do okolia si vynútil evakuáciu až 100.000 ľudí.
Podľa organizácie ACRO, ktorá vznikla po černobyľskej katastrofe, sú ale namerané hodnoty kontaminácie v Japonsku podstatne nižšie, než akých dosahovali vzorky odobraté v minulosti v Bielorusku. Jeho územie je len niekoľko sto kilometrov od Černobyľu.
ČTK, energia