Putin vidí za poklesom cien ropy politické kalkulácie
Putin nemenoval žiaden štát, ktorý by za „politické kalkulácie“ mohol by zodpovedný. Niektoré ruské komentáre ale z ropného spiknutia proti Moskve obviňujú USA a Saudskú Arábiu.
„Samozrejme, že existujú objektívne príčiny pre globálny pokles cien, je to najmä zníženie celkového hospodárskeho rastu, v dôsledku ktorého sa v mnohých krajinách znižuje dopyt,“ uviedol Putin. „V niektorých krízových momentoch ale vzniká podozrenie, že pri tvorbe cien energetických surovín prevláda politika,“ upozornil.
Ceny za ruskú ropu sa od júna prepadli o štvrtinu. Zatiaľ čo Rusko pre vyrovnaný rozpočet, ktorí je do veľkej miery závislý na predaji ropy a plynu, potrebuje čierne zlato predávať za 114 dolárov za barel, terajšia cena sa pohybuje okolo 80 dolárov. Nízke ceny ruskú ekonomiky poškodzujú o to viac, že je vystavená západným sankciám.
Putin v rozhovore potvrdil, že kompenzáciu za poškodené vzťahy so Západom bude Moskva hľadať v Tichomorí. „Podnikli sme kroky, ktoré rozšíria štruktúru našich rastových zdrojov a obmedzia prílišnú závislosť na európskom trhu s energetickými surovinami. Ide najmä o rast vývozu ropy a plynu do krajín ázijsko-tichomorskej oblasti,“ povedala kremeľský šéf čínskym novinárom.
Stav spolupráce medzi Pekingom a Moskvou ruského prezidenta uspokojuje, dosiahla „najvyššiu úroveň dôveryhodnosti v dejinách“. Kritizuje naopak americký projekt tichomorského partnerstva, ktorý predpokladá zónu voľného obchodu s štátmi vrátane Japonska, ale nie s Čínou a Ruskom. „Je to ďalší pokus vytvoriť projekt, z ktorého budú ťažiť samotné Spojené štáty,“ poznamenal Putin.
ČTK, energia.sk