Putin v liste európskym štátnikom pohrozil plynovou blokádou Ukrajiny
Putin v liste informoval vybraných európskych predstaviteľov o „kritickej situácii“ spôsobenej ukrajinským dlhom za plyn a o možných dôsledkoch dlhu na dodávky tejto strategickej suroviny do Európy. Situácia si podľa Kremľu žiada rýchle riešenia, najlepšie cestou konzultácií ministrov hospodárstiev, financií a energetiky.
Podľa agentúry AP má list posilniť tlak Ruska na Európu, ktorá dodávkami ruského plynu cez ukrajinské plynovody pokrýva zhruba tretinu svojich potrieb. Šéf Kremľa navrhuje začať bezodkladne diskusiu, ktorá by k vyriešeniu problémov okolo ukrajinského dlhu prispela.
Podľa agentúry RIA Novosti Putin list adresoval osemnástim štátnikom východnej a západnej Európy, kópia bola zaslaná do centrály EÚ v Bruseli. Putin v liste pripomenul stredajšie ruské vyhlásenia, podľa ktorého bude Moskva vzhľadom k chronickému ukrajinskému dlhu nútená vyžadovať platby vopred. Ak by sa tieto platby nezrealizovali načas, ruská spoločnosť Gazprom podľa listu „úplne alebo čiastočne dodávky zastaví“.
Putin napísal, že zastavenie dodávok na Ukrajinu zvýši riziko, že Ukrajina bude pre svoje potreby odčerpávať plyn určený pôvodne pre Európu. Skomplikuje sa tiež nutné navýšenie zásob plynu v podzemných zásobníkoch pre zimné obdobie. Rusko opakovane Ukrajinu varovalo, že zásoby na zimu potrebné pre dodávky do Európy nie sú dostatočné. Ich doplnenie by Kyjev podľa ruských médií prišlo na štyri až päť miliárd dolárov, ktoré Ukrajina nemá.
USA, ktoré neboli adresátom Putinovho listu, na jeho text reagovali odmietavo. Hovorkyňa ministerstva zahraničia Jennifer Psakiová kritizovala Moskvu za to, že sa v konflikte s Ukrajinou snaží zneužiť energetiku ako „nástroj nátlaku“. Upozornila, že Moskva zrušila zmluvu s Ukrajinou, ktorá obsahovala záväzok zľavy na plyn výmenou za predĺženie prenájmu sevastopoľského prístavu pre ruskú Čiernomorskú flotilu.
„Odsudzujeme snahu Ruska využiť energiu ako nástroj nátlaku na Ukrajinu. Táto krajina teraz platí 485 dolárov (za tisíc kubických metrov), čo zjavne nie je trhová cena. Je to oveľa viac, než je priemerná cena vymeraná členom Európskej únie,“ prehlásila hovorkyňa.
Konštatovala ďalej, že Washington podniká na pomoc Ukrajine okamžité kroky, predovšetkým poskytnutím rýchlej finančnej podpory a technickej pomoci v oblasti energetickej bezpečnosti a reformy energetického sektora.
Gazprom tento týždeň uviedol, že dlh Ukrajiny za dodávky plynu sa vyšplhal na 2,2 miliardy dolárov. Ruská monopolná firma zvýšila ceny plynu pre Ukrajinu o 81 % na 485,5 dolárov za 1.000 metrov kubických z predchádzajúcich 268,5 dolárov. Pre porovnanie, európski zákazníci Gazpromu platia za ruský plyn v priemere 370 až 380 dolárov za 1.000 metrov kubických.
ČTK, energia.sk