Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Putin Orbán - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán počas stretnutia v Moskve 14. januára 2014. FOTO TASR /AP Photo/RIA-Novosti
14. januára 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Putin a Orbán sa dohodli na rozšírení atómovej elektrárne Paks

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán počas stretnutia dnes v Moskve Foto: TASR /AP Photo

„Spustenie nových blokov zvýši energetickú nezávislosť Maďarska,“ vyhlásil v utorok Putin. „Je to jedinečná dohoda, pretože viac než 40 % z objemu práce uskutoční maďarská strana. Investícia v hodnote troch miliárd dolárov podporí pracovné miesta v Maďarsku,“ dodal s tým, že len daniach bude maďarský rozpočet bohatší asi o miliardu dolárov.

Jediná maďarská elektráreň Paks leží asi 120 kilometrov južne od Budapešti. V súčasnosti využíva štyri reaktory sovietskej výroby typu VVER s celkovým inštalovaným výkonom zhruba 2.000 MW. K nim by mali pribudnúť ďalšie dva reaktory, každý s inštalovaným výkonom 1.200 MW. Orbánova vláda si pred časom vytýčila cieľ, že rozšírením elektrárne Paks chce zvýšiť podiel jadra na domácej produkcii elektriny zo súčasných 40 na minimálne 60 percent.

Rosatom podľa maďarských médií ako jediný z možných uchádzačov o projekt ponúkal predbežné financovanie, ktoré Budapešť nevyhnutne potrebuje. Projekt by mal stáť až 4 biliardy forintov (13,4 mld. eur). Podľa Jánosa Lázára, člena vládneho Fideszu, by mali Rusi zafinancovať až 80 % z hodnoty celého projektu a to formou pôžičky na 30 rokov, zvyšných 20 % pôjde z maďarského štátneho rozpočtu. V minulosti sa špekulovalo, že záujem o rozšírenie Paksu by mohli mať aj francúzska Areva, juhokórejská KOPCO a americký Westinghouse z japonskej skupiny Toshiba.

Nové bloky sa uvedú do prevádzky až po roku 2023 a zostanú vo vlastníctve maďarského štátu, píše Reuters.

Foto: TASR /AP Photo

Očakáva sa, že rozšírenie atómovej elektrárne sa v apríli a máji stane v Maďarsku horúcou témou pred parlamentnými voľbami. Orbánov Fidesz sa bude uchádzať o znovuzvolenie do úradu. Opozícia už dnes ostro kritizovala vládny kabinet, že dohoda s Rosatomom ešte viac zvýši energetickú závislosť Budapešti od Ruska. Opoziční socialisti už avizovali, že v prípade úspechu vo voľbách sa pokúsia zmluvu s Rosatomom prehodnotiť. Moskva dnes pokrýva 80 % maďarskej spotreby ropy a 75 % spotreby zemného plynu.

Maďarsko sa tiež podieľa na projekte výstavby plynovodu South Stream, ktorý má Európu zásobovať ruským plynom vedeným mimo územia Bieloruska a Ukrajiny. Do prevádzky sa má uviesť koncom budúceho roka.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.