Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. septembra 2014 Jadrová energia od Energia.skTASR

Minister: Maďarsko by stratilo, ak by sa nedohodlo s Ruskom o rozšírení Paksu

Podľa agentúry MTI diskusiu o zmluvách týkajúcich sa rozšírenia elektrárne v Paksi iniciovala opozičná ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP) a poslanci ďalších strán.

Šéf maďarskej diplomacie podotkol, že táto plánovaná investícia výrazne prispeje k zvýšeniu energetickej bezpečnosti Maďarska, stúpne konkurencieschopnosť krajiny, dá nový impulz ekonomike a prispeje k zníženiu cien energií aj pre priemysel.

Vládne strany Fidesz a Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) tvrdili, že bez atómovej energie nie je možné zabezpečiť zásobovanie krajiny elektrickou energiou. János Bencsik z Fideszu zdôraznil, že rozšírenie elektrárne v Paksi spôsobí nielen výrobu energie s nízkou spotrebou surovín, ale vytvára aj malé množstvo odpadu.

Podľa spolupredsedníčky LMP Bernadett Szélovej by sa malo Maďarsko namiesto atómovej energie sústrediť skôr na obnoviteľné zdroje energie. Zdôraznila, že z atómovej energie zostáva odpad, s ktorým si nebudú vedieť rady ani nasledujúce generácie.

Opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP) okrem iného kritizovala, že nebol vypísaný medzinárodný tender na rozšírenie dvoch blokov paksskej elektrárne, pričom tento projekt nezníži zadlženosť štátu. Zmluvu socialista Bertalan Tóth označil za rizikovú aj zo zahranično-politického hľadiska a tiež podotkol, že pre nižší ekonomický rast sa nezvyšuje ani dopyt po energii.

Ultrapravicová strana Jobbik poukázala na skutočnosť, že krajiny, ktorým ide o rozvoj, majú záujem na rozšírení kapacít jadrovej energie.

Nezávislý poslanec Gábor Fodor vyjadril názor, že Maďarsko ide zlou cestou, pretože uzatvorilo zmluvu s Ruskom, ktoré v súčasnosti ignoruje medzinárodné právo. „Touto dohodou sa prehĺbi závislosť Maďarska od Ruska,“ dodal Fodor.

Rusko a Maďarsko podpísali 1. apríla medzivládnu dohodu o pôžičke 10 miliárd eur určených na rozšírenie jadrovej elektrárne v Paksi. Poslanci maďarského parlamentu schválili úverovú zmluvu 23. júna. V zmysle dohody ruská strana poskytne štátny úver v maximálnej výške 10 miliárd eur na projektovanie, výstavbu a financovanie prác a služieb potrebných na uvedenie nových blokov číslo 5 a 6 do prevádzky.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.