Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JE Novovoronež
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
JE Novovoronež
9. augusta 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Prvý reaktor generácie III+ dodal elektrinu do sústavy

Pohľad na 6. a 7. blok JE Novovoronež

Povolenie na prevádzku 6. bloku elektrárne v Novovoroneži vydal ruský dozorný jadrový úrad Rostechnadzor 23. marca 2016. Hneď na ďalší deň sa začalo so zavážaním paliva. Kontrolovaná štiepna reakcia začala 20. mája.

Do elektrizačnej sústavy bol šiesty blok pripojený 5. augusta o 3:35 miestneho času. Spoločnosť Rosenergoatom informovala, že pripojeniu do sústavy predchádzalo naštartovanie turbíny a jej testovanie na voľnobeh. Odborníci tiež uskutočnili sériu kontrol a testov počas rozličných fáz zvyšovania výkonu.

Turbínový generátor 6. bloku JE Novovoronež

Prototyp

Šiesty blok elektrárne je prototypom reaktora VVER-1200, ktorý bol vyrobený podľa ruského projektu AES-2006. Mimo Ruska sa rovnaké reaktory budujú napríklad v bieloruskej elektrárni Ostrovets, plánujú sa tiež vo fínskom Hanhikivi, tureckom Akkuyu, v Bangladéši či Egypte. Ruský reaktor typu VVER-1200 sa má využiť aj v 5. a 6. bloku maďarskej elektrárne Paks, ktorých komerčná prevádzka by mala začať po roku 2025. Obdobný typ reaktora ponúkala spoločnosť Rosatom aj v susednej Českej republike v zrušenej súťaži na rozšírenie jadrovej elektrárne Temelín.

Bloky generácie III+ majú vylepšené technické a ekonomické parametre. Z pohľadu bezpečnosti sú charakteristické vysokou mierou zapojenia pasívnym systémov, ktoré zálohujú aktívne systémy a nie sú závislé na dodávke elektriny ani zásahu personálu. Pasívne systémy pri AES-2006 sú napríklad schopné samostatne odvádzať teplo z reaktora počas 24 hodín. Ďalšími jedinečnými bezpečnostnými systémami sú pasívne rekombinátory vodíka či lapač taveniny aktívnej zóny.

Výmena paliva sa uskutočňuje každých 18 mesiacov. Projektovaná dĺžka prevádzky blokov generácie III+ je 60 rokov.

Zavážanie paliva do 6. bloku JE Novovoronež

Inšpirácia

V júli túto elektráreň navštívili aj zástupcovia Slovenských elektrární, ktorí sa oboznamovali s priebehom montážnych a spúšťacích prác na nových blokoch ruskej elektrárne. Inšpirovali sa tak pri plánovanom spúšťaní 3. a 4. bloku elektrárne Mochovce.

V Novovoroneži sa aktuálne stavajú dva rovnaké bloky. Siedmy blok má v procese spúšťania nasledovať s ročným odstupom. V júni tohto roku bola na 7. bloku inštalovaná vonkajšia časť kupoly kontejnmentu, ktorý má podľa projektu dvojitú stenu pre lepšie zaistenie ochrany životného prostredia pred únikom kontaminácie.

V ich blízkosti sú v plnej prevádzke ďalšie tri bloky elektrárne a dva najstaršie sú vo fáze vyraďovania.

Chladiace bazény 6. bloku JE Novovoronež

Po spustení 6. a 7. bloku do komerčnej prevádzky sa výkon Novovoronežskej jadrovej elektrárne zvýši 2,23-krát. Pri zachovaní výkonov súčasných troch blokov tak bude ročne schopná vyrobiť až 30 TWh elektriny.

Pre porovnanie – celková výroba elektriny na Slovensku v roku 2015 dosiahla úroveň 27 TWh.

„Pre Slovensko, ktoré uvažuje o budúcej výstavbe nového jadrového zdroja v Bohuniciach môže byť tento typ reaktora zaujímavou alternatívou,“ povedal Juraj Klepáč, generálny sekretár  Slovenskej  nukleárnej spoločnosti.

Jadrové bloky generácie III+ sa v súčasnosti stavajú aj v USA, Francúzsku, Fínsku a Číne. Šiesty blok Novovoronežskej elektrárne, ktorú náš portál aj osobne navštívil, je však prvým na svete, ktorý sa dostal do fázy energetického spúšťania.

© energia.sk, Foto: Rosatom

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.