Protimonopolný spor Bruselu a Gazpromu smeruje k dohode
Európska komisia v apríli 2015 Gazprom obvinila, že zneužíva svoje dominantné postavenie v strednej a východnej Európe a porušuje pravidlá hospodárskej súťaže. Uviedla tiež, že v ôsmich krajinách regiónu vrátane Slovenska firma znemožňovala konkurenciu na trhu so zemným plynom.
Gazprom v decembri minulého roka predložil Bruselu návrhy k urovnaniu sporu. Ruský podnik sa pomocou ústupkov snaží odvrátiť pokutu, ktorá by mohla činiť až 10 % jeho celosvetového ročného obratu.
EK spokojná. Čo iní?
Gazprom sa podľa EK vo svojich návrhoch zaviazal, že odstráni všetky zmluvné prekážky pre voľný pohyb plynu na trhoch v strednej a východnej Európe a učiní kroky k lepšej integrácii týchto trhov. Sľúbil aj zmeny, ktoré zaistia, že ceny plynu sa budú stanovovať na základe trhových mechanizmov. Záväzky má Gazprom dodržiavať počas ôsmich rokov.
„Veríme, že záväzky Gazpromu umožnia voľný tok zemného plynu v strednej a východnej Európe za konkurenčné ceny. Tým sa odstránia aj naše obavy týkajúce sa hospodárskej súťaže a nájde sa riešenie do budúcnosti v súlade s pravidlami EÚ. Záväzky skutočne pomôžu lepšie integrovať trhy so zemným plynom v regióne,“ uviedla komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager.
„Než ale rozhodneme, chceme počuť názory zákazníkov a ďalších zainteresovaných strán, ktoré starostlivo zvážime,“ dodala.
Zainteresované strany budú mať možnosť predložiť svoje stanoviská v lehote 7 týždňov od uverejnenia v úradnom vestníku.
Problémom Slovenska bol opätovný predaj
Vyšetrovanie Bruselu sa týkalo troch oblastí, pričom na Slovensko sa vzťahovala len jedna – územné obmedzovanie v dodávkach s veľkoodberateľmi. Takéto teritoriálne obmedzenie pre opätovný predaj aplikoval Gazprom aj v ďalších 7 krajinách EÚ.
Komisia upozornila, že Gazprom izoloval slovenský trh so zemným plynom a zabránil jeho voľnému toku cez hranice. Táto izolácia vyplynula najmä z toho, že Gazprom zakázal vývoz v zmluvách o dodávkach a preprave plynu so slovenskými odberateľmi.
V posledných rokoch sa ale fungovanie nášho trhu so zemným plynom zlepšilo. V slovenských zmluvách o dodávkach už podľa EK nie sú žiadne územné obmedzenia. Navyše sa náš trh od roku 2012 lepšie prepojil so západnou Európou a k dispozícii máme spätné toky.
„Vznik tohto alternatívneho zdroja dodávok donútil Gazprom upraviť ceny zavedením referenčných hodnôt s cenami v uzloch a ich opätovným zosúladením s konkurenčnými západoeurópskymi cenami. Z tohto dôvodu Komisiu neznepokojili nadmerné ceny na Slovensku,“ uviedla Európska komisia.
Gazprom je však stále dominantným hráčom na slovenskom veľkoobchodnom trhu s plynom a existujú prekážky brániace voľnému toku cez hranice z dôvodu územných obmedzení Gazpromu zahrnutých v jeho zmluve uzatvorenej s inými odberateľmi v strednej a východnej Európe.
Ruská spoločnosť navrhla raz a navždy odstrániť akékoľvek doložky o segmentácii trhu v zmluvách o dodávkach plynu. Slovenskí odberatelia tak budú môcť vyvážať zemný plyn na iné trhy v EÚ a takisto ho z týchto trhov dovážať bez obmedzení.
Gazprom Európskej komisii prisľúbil odstrániť všetky priame a nepriame zmluvné obmedzenia, ktoré bránia jeho odberateľom opätovne predávať plyn, ktorý nakúpili cezhranične, alebo znižujú ekonomickú atraktivitu tejto činnosti pre odberateľov. To znamená, že okrem priamych zákazov vývozu a doložiek o mieste určenia Gazprom odstráni všetky doložky, ktorými sa znižuje stimulácia jeho odberateľov, pokiaľ ide o opätovný predaj plynu – napríklad, ak by Gazprom dostal podiel zo zisku z opätovného predaja.
Chýba fyzické prepojenie? Je tu swap
Taktiež sa majú vytvoriť príležitostí pre slovenských odberateľov na opätovný predaj plynu do pobaltských štátov alebo Bulharska.
Aj keď je náš trh prepojený s niektorými susednými trhmi so zemným plynom (napr. v Rakúsku a Nemecku), stále nie je vybudovaná prepájajúca infraštruktúra s pobaltskými štátmi alebo Bulharskom. Keďže odberatelia, ktorí chcú opätovne predávať zemný plyn cez hranice, sa pri dodávkach spoliehajú na prístup k fyzickým plynovodom, ich schopnosť opätovného predaja plynu je v súčasnosti obmedzená.
Na základe záväzkov Gazpromu budú môcť slovenské firmy požiadať Gazprom, aby zaviedol operáciu podobnú swapu, ktorá jeho odberateľom umožní, aby plyn, ktorý mal byť pôvodne dodaný na Slovensku, namiesto toho dodali do pobaltských štátov alebo Bulharska. To umožní veľkoobchodníkom nájsť nových odberateľov na uvedených izolovaných trhoch so zemným plynom pred tým, ako sa sprístupní prepájajúca infraštruktúra plynu.
© energia.sk