Proti tepelnej elektrárni s CCS v Škótsku protestuje celý svet
Budúca škótska elektráreň v Ayrshire s plánovaným inštalovaným výkonom 1,6 tis. MW čelí medzinárodnej kritike. Takmer 10 tis. ľudí z rôznych krajín sveta podpísalo petíciu proti jej výstavbe. Dôvodom je, že má spaľovať fosílne palivá, i keď v kombinácii s technológiou CCS (technológia zachytenia a uskladnenia emisií CO2).
Petíciu podpísali dokonca i ľudia z takých exotických krajín, ako Bangladéš, informovala WWF. Kritici z radov environmentálnych organizácií vyčítajú technológii CCS, že vo svojej podstate neprispieva k znižovaniu uhlíkovej stopy energetických inštalácií.
Nová tepelná elektráreň by mala začať vyrábať prvú elektrinu v roku 2017 a mala by dokázať zachytiť 90 percent z emisií, ktoré vyprodukuje. Hodnota projektu dosahuje 4,7 mld. eur (3 mld. britských libier), informuje Bloomberg.
Spoločnosť Peel Holdings Plc podala žiadosť o schválenie výstavby škótskej regionálnej vláde v marci 2010. V súčasnosti sa stále čaká na rozhodnutie. Predkladatelia projektu pri podávaní žiadosti zdôraznili, že tepelná elektráreň bude efektívna i z hľadiska spotreby uhlia; v porovnaní s bežnými elektrárňami by mala byť jej spotreba paliva na jednotku energie nižšia o štvrtinu, uviedla na jar BBC.