Protest proti ťažbe ropy v Arktíde bude mať súdnu dohru
Ruské úrady obvinili celú tridsaťčlennú posádku lode, vrátane dvoch holandských občanov, z pirátstva, za čo im v prípade odsúdenia hrozí až 15 rokov väzenia. Ešte predtým na nich murmanský súd uvalil dvojmesačnú vyšetrovaciu väzbu. Medzi obvinenými je aj Rus Denis Siňakov, ktorý sa na lodi Arctic Sunrise plavil ako fotograf a tvrdil, že ako fotoreportér nemohol počínanie posádky nijako ovplyvniť. Za fotografa sa postavil aj Ruský zväz novinárov a medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc.
Vyšetrovatelia tvrdia, že aktivisti z ľadoborca Arctic Sunrise, plávajúceho pod holandskou vlajkou, v polovici septembra v Barentsovom mori napadli ťažobný plošinu Prirazlomnaja ruskej spoločnosti Gazprom. Greenpeace naopak trvá na tom, že protest aktivistov z 18 krajín bol pokojný a že aktivisti v nafukovacích člnoch bezpečnosť ťažobné plošiny nemohli ohroziť. Komando ruských pohraničníkov sa podľa nich nezákonne zmocnilo ich lode v medzinárodných vodách. „Ruská pobrežná stráž vstúpila na palubu našej lode so zbraňami, vyhrážala sa našim aktivistom a vypálila 11 varovných výstrelov v jej okolí, takže je jasné, kto tu v skutočnosti ohrozuje bezpečnosť,“ povedal vedúci kampane Greenpeace International proti ťažbe ropy v Arktíde Ben Ayliffe.
Člen pobrežnej hliadky (druhý vpravo) vytiahol zbraň na aktivistu ochranárskej organizácie Greenpeace, keď sa jeho kolegovia snažili vyliezť na ropnú plošinu štátnej firmy Gazprom v Pečorskom mori, ktoré je súčasťou Barentsovho mora. Foto: TASR/AP Photo/Greenpeace, Denis Sinyakov
Holandsko neváhalo a podniklo právne kroky proti Rusku, aby oslobodilo členov posádky. „Holandsko začalo arbitrážnu procedúru na základe konvencie OSN o morskom práve,“ napísal šéf holandskej diplomacie Frans Timmermans v liste parlamentu. Spory medzi štátmi ohľadom námorného práva rieši medzinárodný súd so sídlom v Hamburgu. Ruská vláda podľa agentúry Reuters zatiaľ nereagovala. Haag sa domnieva, že zadržanie lode a zatknutie jej posádky bolo „nezákonné“, pretože Rusko malo najprv požiadať Holandsko o povolenie podniknúť tieto kroky, vysvetlil hovorca ministerstva zahraničia Friso Wijnen.
Ekológov sa však predtým zastal prezident Vladimir Putin, podľa ktorého je “ úplne zrejmé „, že nejde o pirátov, aj keď podľa neho porušili medzinárodné právo. Rovnaký názor vyjadril šéf Putinovej rady pre ľudské práva Michail Fedotov. “ Sú obvinení z pirátstva. Myslím, že pre to nie je dôvod, “ vyhlásil Fedotov. Aj medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv Amnesty International označujú obvinenia aktivistov Greenpeace za absurdné, úplne nepodložené a dianie v Murmansku za paródiu na spravodlivosť.
Loď Arctic Sunrise medzinárodnej ochranárskej organizácie Greenpeace neďaleko vojenského prístavu Severomorsk na polostrove Kola, ktorú eskortuje ruská pobrežná stráž do prístavu Murmansk. Foto: TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky
Podľa profesora medzinárodného práva na Severozápadnej univerzite v Chicagu sa „aktivisti Greenpeace zaiste dopustili neoprávneného vstupu, nie však pirátstva.“ Komisár Rady Európy pre ľudské práva, Nils Muiznieks pre agentúru Reuters uviedol, že aj zamietnutie kaucie „jasne vnáša podozrenie z porušovania ľudských práv“, argumentujúc, že predbežné zadržanie by malo byť použité len vo výnimočných prípadoch, ak neexistuje žiadna iná alternatíva.
Agentúra AP si obvinenie ekológov z pirátstva vyložila ako signál, že Rusko nebude tolerovať žiadne prekážky na ceste k ovládnutiu arktických zdrojov. “ Arktída bola a bude neoddeliteľnou súčasťou Ruska, “ povedal minulý týždeň Putin pri stretnutí s členmi vládnej strany Jednotné Rusko.
Rusko, podobne ako Spojené štáty, Kanada, Dánsko či Nórsko, sa snaží rozšíriť svoju sféru v severských končinách, ktoré by mohli skrývať zhruba štvrtinu doteraz neobjavených zásob ropy a plynu.
Greenpeace organizuje vo svete protesty proti väzneniu svojich aktivistov v Rusku. Snažili sa o blokádu benzínových staníc Gazpromu v Nemecku tým, že sa pripútavali k stojanom, dokonca sa im podarilo na niekoľko minút prerušiť futbalový zápas v Bazileji, kde hral nemecký klub Schalke 04, sponzorovaný Gazpromom.
Aktivististi Greenpeace rozťahujú transparent počas zápasu druhého kola E – skupiny Ligy majstrov FC Bazilej – FC Schalke 04 v Bazileji. Foto: TASR/AP Photo/Keystone, Laurent Gillieron
Predstavitelia Greenpeace si chcú na postup ruských úradov a justície sťažovať na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.
(c) energia.sk, ČTK