Pripravuje sa prevod prepravnej siete do firmy Eustream
Slovenský prevádzkovateľ prepravnej plynovej siete Eustream smeruje k svojmu úplnému odčleneniu od terajšej materskej spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP). Vládny kabinet má v stredu rozhodnúť o bezodplatnom prevode prepravnej siete a prepravných aktivít z SPP do spoločnosti Eustream. „Súčasná situácia, keď si spoločnosť Eustream od spoločnosti SPP prenajíma prepravnú sieť, nie je z pohľadu európskej smernice a novej energetickej legislatívy akceptovateľná a neumožnila by ani úspešne ukončenie procesu certifikácie prevádzkovateľa prepravnej siete zo strany regulačného úradu,“ informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH).
Prevod prepravnej siete a prepravných aktivít by sa mal ukončiť do konca februára. Následne bude môcť spoločnosť Eustream požiadať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o potrebnú certifikáciu. „Vlastníctvo aktív potrebných pre prepravu plynu, vrátane prepravnej siete, predstavuje základnú a nevyhnutnú podmienku preukazovania nezávislosti prevádzkovateľa prepravnej siete,“ konštatoval rezort hospodárstva.
Spoločnosť Eustrem sa mala od SPP najprv odčleniť predajom. Vládny kabinet to však koncom novembra stopol a rozhodol uskutočniť odčlenenie Eustreamu prostredníctvom modelu ITO. Namiesto odpredaja Eustreamu sa tak jeho právnym a účtovným odčlenením od SPP zriadi nezávislý prevádzkovateľ prepravnej siete. Vláda mohla o spôsobe odčlenenia slovenského prevádzkovateľa prepravnej siete od svojej materskej spoločnosti rozhodnúť do 1. decembra minulého roku. Odčlenenie prevádzky prepravnej siete od výrobných a dodávateľských činností plynu malo Slovensko urobiť na základe tretieho energetického liberalizačného balíčka prijatého Európskou úniou do marca minulého roka.
Spoločnosť Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete a prepravcom zemného plynu s kapacitou prepravnej siete viac ako 90 miliárd metrov kubických za rok a celkovou dĺžkou 2 270 kilometrov. Zamestnáva takmer 900 ľudí a dosahuje ročný obrat vyše 800 mil. eur. Firma odštartovala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením prepravných aktivít od Slovenského plynárenského priemyslu ako jeho 100-percentná dcérska spoločnosť. Jedným z akcionárov SPP je Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %). Vlastníkom minoritného podielu sa stáva česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a slovenská investičná skupina J&T. Tá podiel odkúpila za 2,6 mld. eur od spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.
Zdroj: SITA