Príprava na slovensko-poľský plynovod vrcholí. Poznáme detaily
Nový plynovod medzi Slovenskom a Poľskom sa stal jednou z tém včerajšieho rokovania premiéra Roberta Fica a predsedníčky vlády Beaty Szydlo. „Diverzifikácia plynových spojení má pre nás životnú dôležitosť, pretože žijeme v čase neistoty, pokiaľ ide o tranzit plynu cez Ukrajinu do západnej Európy,“ uviedol Fico.
Eustream intenzívne pokračuje v príprave plynovodu s Poľskom. Koncom minulého roka podal prepravca návrh na vydanie územného rozhodnutia, ktoré by stavebné úrady mohli schváliť v auguste 2017. Trasovanie potrubia sa musí zapracovať do územných plánov Košického a Prešovského samosprávneho kraja. Zmeny by mohli poverené orgány oboch VÚC odobriť už v najbližších týždňoch.
Výkup pozemkov pokročil
Projekt sa rozdeľuje na dve líniové časti a rozšírenie kompresorovej stanice vo Veľkých Kapušanoch, kde pribudnú dve kompresorové jednotky na elektrinu. Dokumentáciu pre územné konanie tvorí 61 stavebných objektov. Potrubie ráta s výstavbou hraničnej preberacej stanice v katastri obce Výrava a troch trasových uzáveroch v katastroch Hankoviec, Chlmca a Šamudoviec.
Plynovod na slovenskej strane bude mať dĺžku 103 kilometrov. Domáci prepravca výrazne pokročil vo výkupe pozemkov. V súčasnosti vlastní 85 % pôdy, ktorá je potrebná pre začatie stavebných prác. Ďalšie rokovania dnes prebiehajú so známymi vlastníkmi, ale aj Slovenským pozemkovým fondom.
Komplikovanosť trasovania
Náročnosť stavby dokumentuje fakt, že trasa potrubia pretne 113 ciest, 71 vodných tokov a 7 železničných tratí. Pripravované potrubie bude štyrikrát križovať rieku Laborec. Pozdĺž rúry bude vedený komunikačný optický kábel. Najväčší výškový rozdiel prekoná plánovaný plynovod pri prechode štátnej hranici v Lupkovskom priesmyku, ktorý leží v nadmorskej výške 675 metrov.
Povrchový archeologický prieskum odhalil, že v niektorých úsekoch plynovodu sa môže nachádzať munícia z obdobia 1. a 2. svetovej vojny. Z tohto dôvodu bude potrebné pred začiatkom výstavby urobiť pyrotechnický prieskum. Celkovo bolo identifikovaných sedem archeologických lokalít. Najvýznamnejšie sa nachádzajú v katastri obce Drahňov v okrese Michalovce.
Zo záverečného stanoviska EIA, ktoré bolo vydané rezortom životného prostredia minulý rok, vyplýva pre Eustream tiež viacero povinností. Prepravca musí počas výstavby vytvoriť funkciu environmentálneho dozoru. Zaviazal sa tiež vypracovať monitoring, ktorý zdokumentuje aktuálny stav biotopov a významných krajinných prvkov v lokalitách po celej trase potrubia.
Výstavba sa má začať v roku 2018
S výstavbou by sa mohlo začať v treťom kvartáli budúceho roka. Ukončenie prác je naplánované na posledný štvrťrok 2020. Po následnej kolaudácii a testovaní by sa mohla spustiť komerčná prevádzka v polovici roku 2021. Predpokladané celkové náklady projektu pre slovenského prepravcu predstavujú 142,56 miliónov eur.
Vlani v lete uskutočnili prepravcovia v procedúru Open Season, ktorá mala určiť záujem obchodníkov o prepravu plynovodov. Hoci výsledky komerčný záujem nepotvrdili, partneri zdôrazňujú strategický význam v rámci Severojužného plynárenského koridoru.
Partnerom Eustreamu je poľský prevádzkovateľ prepravnej siete. Gaz-System získal koncom apríla súhlasné záverečné stanovisko EIA pre plynovod od domácich ekológov. Prednedávnom mu tiež bolo vydané stavebné povolenie pre kompresorovú stanicu Strachocina, v poľskej prepravnej sieti už šestnástu v poradí.
Spolufinancovanie z grantov EÚ
V rámci Nástroja na prepájanie Európy (CEF) získal Eustream finančnú podporu 55,2 miliónov eur. Už predtým bol prepravcovi udelený príspevok 2,3 milióna eur na prípravné a inžinierske práce. Projekt bol dvakrát zaradený do zoznamu projektov spoločného záujmu (Project of Common Interest – PCI).
© energia.sk