Priority svetovej energetickej agendy sa menia. Na čele sú ceny komodít a OZE
Nové ôsme vydanie World Energy Issues Monitor prináša výsledky prieskumu medzi výkonnými riaditeľmi, ministrami a expertmi z viac než 90 krajín.
Najväčšou obavou z pohľadu neistoty aj dopadu zostávajú ceny komodít. Správa, ktorú pravidelne publikuje WEC, ale potvrdzuje, že aktivity v energetike sa prioritne sústreďujú na obnoviteľné zdroje a energetickú efektívnosť.
V prvom monitore v roku 2010 boli kľúčovými otázkami agendy energetikov neistota pri cenách energií, finančná kríza a nedostatočný globálny klimatický rámec. Túto obavu zmiernil podpis Parížskej dohody v decembri 2015.
Podľa generálneho tajomníka asociácie World Energy Council Christopha Feia nový monitor „ilustruje, že inovačné otázky ako digitalizácia, decentralizácia, inovatívny dizajn trhu alebo skladovanie elektriny rýchlo naberajú na obrátkach, zatiaľ čo ťažší kontext rastu a nové fyzické i digitálne riziká predstavujú stále väčšie hrozby pre energetiku. Dnes globálne definujú energetickú agendu, hoci pred piatimi rokmi tieto témy vonkoncom neboli prioritou.“
Zdroj: WEC
Každý zo svetových regiónov sa však v prístupe aj prioritách mierne líši. V Európe napríklad do za posledný rok do agendy zasiahli Brexit, obavy z nedostatočnej súdržnosti, neistota okolo financovania Európskej investičnej banky či budúca podoba regulácie vrátania pravidiel pre poskytovanie štátnej pomoci, ktoré ovplyvňujú investičné prostredie.
Významne sa mení energetický mix. „Zatiaľ čo klimatické otázky a dotácie pre OZE zmeny naštartovali, teraz je rozvoj poháňaný najmä technologickými výdobytkami. Tradičné centralizované riešenia s jadrom a uhlím miznú vo viacerých európskych štátoch s nárastom obnoviteľných zdrojov, čo vedie k silnejšiemu dôrazu na technológie flexibility a menej na technológie výroby,“ píše sa v správe.
Zdroj: WEC
Celý dokument s výsledkami prieskumu nájdete na tomto odkaze.