Pri Košiciach vyrastie biometánová stanica
V obci Peder pri Košiciach môže vyrásť nová biometánová stanica. Ročná produkcia biometánu sa predpokladá v objeme viac než 3 mil. m3, ktorý sa po stlačení vysokotlakovým plynovodom následne dodá do plynárenskej distribučnej siete. Začiatok výroby sa plánuje na december 2016. Vyplýva to zo zámeru, ktorý predložil investor na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).
Základnou surovinou na výrobu biometánu bude kukuričná siláž. Podľa prognózy dosiahne jej ročná spotreba 26 280 ton.
Výroba bioplynu bude prebiehať anaeróbnou digesciou. Rastlinná biomasa uzavretá vo fermentačných nádržiach a bez prístupu vzduchu sa pôsobením metanogénnych baktérií premení na bioplyn a vedľajší produkt – digestát. Bioplyn sa ďalej vyčistí a upraví na biometán tak, aby dosahoval vlastnosti zemného plynu. Tuhá zložka digestátu sa môže e pridávať do kukuričnej siláže, prípadne sa odovzdá na ďalšie spracovanie. Druhý zvyšok digestátu v kvapalnej forme sa využije ako dusíkaté hnojivo bez organických kyselín.
Výstavba biometánovej na území obce Peder stanice si vyžiada 9 miliónov eur. Projektovaná životnosť sa odhaduje na 30 rokov od jej spustenia. Stanica bude prevádzkovaná v automatickom režime a na jej bežnú obsluhu budú potrební dvaja pracovníci.
© energia.sk