Prezidentove pripomienky k regulácii zmietli na výbore zo stola
Výbor Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti sa v utorok zaoberal aj pripomienkami prezidenta k novele zákona o regulácii. Andrej Kiska nedávno vetoval parlamentom schválené znenie zákona. V zdôvodnení predložil aj pozmeňovacie návrhy, ktoré členovia hospodárskeho výboru nepodporili.
Hlave štátu prekáža, že prezident stratí dosah na vymenúvanie a odvolávanie predsedu ÚRSO. Táto kompetencia má byť po novom v kompetencii kabinetu. „Tým pádom bude predseda úradu poplatný resp. bude tlačený k tomu, aby konal nie nezávisle a nestranne, ale naopak, aby konal tak, ako si to predstavuje Vláda SR, čo je v priamom rozpore s právom EÚ,“ zdôraznil Stanislav Gaňa, riaditeľ odboru legislatívy a milostí Kancelárie prezidenta SR. Súčasná úprava podľa názoru Kisku zabezpečuje väčšiu závislosť riadenia ÚRSO.
Gaňa poukázal na porušenia smerníc o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou a zemným plynom, ktoré trvajú na striktnej nezávislosti regulačných orgánov. „Ak máme dobré informácie, tak EÚ a jej orgány zvažujú v prípade schválenia zákona v tej podobe, v akej bol schválený 10. mája, konanie voči SR,“ povedal.
Európska komisia už v minulosti zdôraznila, že až po definitívnom vydaní zákona v zbierke zákonov bude môcť pristúpiť k jeho prekladu, posúdeniu a prípadnému začatiu konania.
Verejné vypočutie kandidáta?
So zverejnením mena nominanta vlády na post predsedu ÚRSO sa aktuálne počíta v lete. Ministerstvo hospodárstva už avizovalo zriadenie výberovej komisie, v rámci ktorej sa má o osobe budúceho šéfa regulačného úradu diskutovať. Medzi prizvanými boli zástupcovia zamestnávateľských zväzov či samospráv.
Ďalšou z možností zvýšenia transparentnosti výberu šéfa regulačného úradu, ktorý má pod palcom cenovú i vecnú reguláciu v elektroenergetike, plynárenstve, tepelnej energetike i vodárenstve, vrátane cien pre domácnosti, a sám sa označuje za ochrancu práv zraniteľných odberateľov, by mohlo byť verejné vypočutie, obdobne ako sa nedávno uskutočnilo pri voľbe šéfa štátnej RTVS.
„Myslím si, že by bolo dobré stanoviť jasné pravidlá, ako sa nominujú ľudia do najvyšších postov v štátnej správe alebo predsedovia regulačných úradov,“ uviedla dnes Lívia Vašáková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku počas diskusie HN Clubu, ktorá sa venovala téme vlády práva, tvorbe legislatívy a korupcii.
Návrh zaviesť verejné vypočutia presadzuje napríklad Americká obchodná komora v rámci svojej iniciatívy Rule of Law započatej ešte v roku 2014. „Práve na takéto pozície, kde je jasná vízia, musí človek preukázať svoju odbornú zdatnosť a pripravenosť,“ poznamenala Vašáková.
Cenové konania
Ďalšie výhrady prezidenta Kisku sa týkajú účasti ministerstva hospodárstva a životného prostredia v niektorých cenových konaniach. Nové znenie podľa neho znamená návrat k právnej úprave z roku 2012, ktoré muselo byť zmenené kvôli transpozícii tretieho energetického balíčka. „Opätovné zavedenie obligatórneho účastníctva ministerstiev v týchto cenových konaniach bude návratom do stavu, ktorý už v minulosti zákonodarný orgán vyhodnotil ako nesúladný s právom EÚ.“
„Myslíme si, že táto novela je dobre nastavená. Spružní isté veci v rámci Slovenska, ale hlavne predídeme tomu, čo nastalo minulú jeseň, respektíve začiatkom tohto roka, teda problémy s jednotlivými vyhláškami. Takže počkajme si na Národnú radu SR, na budúci týždeň,“ uviedol na výbore štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz.
Zákonom o regulácii sa teraz budú poslanci opätovne zaoberať v parlamente v nezmenenej podobe, keďže prezidentovi návrhy neprešli. Jedinou zmenou je neskorší termín účinnosti novely. „Účinnosť sa posúva z 1. júna na 28. júna 2017,“ oznámil poslanec Róbert Puci, ktorého návrh členovia výboru odobrili.
© energia.sk