Prezidentova dcéra sa stala šéfkou angolského ropného podniku
Dos Santos v apríli odvolal celé vedenie Sonangolu a dosadil nové. Vláda vtedy uviedla, že je potrebné zlepšiť hospodárenie podniku potom, čo dvojročný prepad svetových cien ropy vyvinul tlak na angolské štátne financie. Vývoz ropy sa na devízových príjmoch krajiny podieľa viac než 90 %, takže Sonangol je hlavným zdrojom peňazí pre štát, uviedla agentúra Reuters.
Byť hlavou štátnej ropnej spoločnosti je po úrade prezidenta najmocnejšou pozíciou v krajine, povedal britskej BBC angolský analytik Aslak Orre. Mnohí budú podľa neho v tomto kroku vidieť politický motív, predovšetkým s ohľadom na to, že 73-ročný prezident chce zabezpečiť presun moci a majetku na svoje deti. Jeho syn José je už šéfom štátneho investičného fondu.
Prezident dos Santos v marci povedal, že v roku 2018 sa chystá odstúpiť. Jeden z najdlhšie slúžiacich afrických vodcov je v úrade od roku 1979 a býva označovaný za marxistu-pragmatika, ktorý krajinu otvoril kapitalizmu. Oponenti a ochrancovia ľudských práv ho ale obviňujú, že si nazhromaždil veľký osobný majetok z obchodných transakcií s ropou a tieto prostriedky presunul do zahraničia.
Dos Santosová má podiely v mnohých angolských strategických odvetviach, od ťažby diamantov a plynu cez bankovníctvo až po médiá a telekomunikácie. Značnú časť jej podnikového impéria má sídlo v Portugalsku, bývalej koloniálnej mocnosti Angoly. Jej pobočníci popierajú tvrdenia, že k bohatstvu sa dostala vďaka otcovej najvyššej štátnej funkcii.
ČTK, energia.sk