Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Klaus a Ader - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Český prezident Václav Klaus (vľavo) víta jeho maďarského partnera Jánosa Ádera (vpravo) počas uvítacieho ceremoniálu na námestí Prezidentského paláca v Budapešti 4. decembra 2012. Foto: TASR/AP Photo/MTI
5. decembra 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Prezidenti ČR a Maďarska podporili rozšírenie jadrovej energetiky

Klausova štátna návšteva Maďarska je súčasťou série jeho rozlučkových ciest do okolitých krajín pred vypršaním prezidentského mandátu v marci budúceho roka.

„Ak hľadáme celých dvadsať rokov po páde komunizmu spoločné témy, spoločné záujmy, veci, v ktorých máme spoločný názor a sme schopní ich spoločne presadzovať, tak si myslím, že obhajoba jadrovej energetiky by mohla byť takým jedným spoločným záujmom Maďarska a Českej republiky v dnešnej veľmi iracionálne sa správajúcej Európe, „uviedol Klaus po rokovaní v budapeštianskom prezidentskom paláci.

Áder pripomenul, že Česko sa rovnako ako Maďarsko rozhodlo pre rozšírenie jadrových elektrární. Maďarsko, ktoré budúci týždeň vypíše tender na rozšírenie svojej jedinej jadrovej elektrárne Paks na juhu krajiny, by sa vraj rado podelilo s ČR o skúsenosti s už vyhláseným tendrom na dostavbu Temelína. „Maďarsko je v tejto oblasti úplne suverénnou krajinou a samo rozhoduje o tom, čo chce v oblasti energetiky dosiahnuť a čo uprednostňuje,“ povedal Áder. Zdôraznil, že každá vláda chce svoju energetickú závislosť znižovať a jadrová energetika je kľúčovým domácim zdrojom Maďarska.

Obavy o bezpečnosť jadrových reaktorov vyvolané minuloročnou katastrofou v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima viedli v Európe k diskusii o ďalšej budúcnosti jadrovej energetiky. Nemecko sa dokonca v súvislosti s Fukušimou rozhodlo od jadrovej energetiky úplne ustúpiť. Ostrá kritika ďalšieho rozširovania jadrovej energetiky zaznieva aj z Rakúska, ktoré susedí s Českom i s Maďarskom. Klaus v Maďarsku zopakoval, že ho znepokojuje, akým spôsobom niektoré rakúskej politickej strany proti rozšíreniu Temelína protestujú.

Podľa námestníka ministra priemyslu a obchodu Milana Hovorky by chystané rozšírenie maďarskej jadrovej elektrárne Paks mohlo byť aj príležitosťou pre české firmy. Ak by sa totiž stali strategickými partnermi dodávateľov jadrovej technológie pri dostavbe Temelína, otvorilo by im to cestu aj k budúcej zákazke v Maďarsku. To naopak podľa Hovorky chce od ČR získať informácie o tom, ako tender na rozšírenie jadrovej elektrárne čo najvýhodnejšie zadať aj s ohľadom na záujmy domácich subdodávateľov.

Maďarsko je pre ČR dôležitým partnerom v EÚ, pretože kladie dôraz na bezpečnosť jadrových elektrární, ale chce sa spolu s ČR brániť neracionálnym požiadavkám niektorých štátov, ktoré by jadrovú energiu mohli výrazne predražiť, povedal Hovorka po rokovaní v Budapešti.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.