Prezident OPEC nie je spokojný so silným poklesom ceny komodity
Za 100 USD sa dnes predával barel severomorskej ropy Brent, ktorý pred pár týždňami stál 128 USD. Táto cena predstavovala jeho štvorročné maximum. Americká ľahká ropa West Texas Intermedium s termínom dodávky v júli sa predávala po vyše 85,50 USD.
Druhým faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu komodity, je pokles tempa svetovej konjunktúry.
Prezident OPEC novinárom ďalej povedal, že prudký pokles ceny ropy nebude trvalý. Odmietol odpovedať na otázku, aký postoj očakáva, od členov ropného kartelu, keď sa vo štvrtok (14.6.) stretnú na ohlásenom rokovaní. Iba poznamenal, že ministri budú rozhodovať po dôkladnom zvážení situácie na trhu.
Diskusia bude možno ostrejšia. Teherán verejne obviňuje Saudskú Arábiu, Kuvajt a Spojené arabské emiráty, že sú zodpovedné za prepad ceny ropy, lebo nadmerne zvýšili jej ťažbu.
Členovia OPEC teraz ťažia v priemere o dva milióny barelov ropy denne (b/d) viac, než je ich strop 30 miliónov b/d, ktorý si schválili v roku 2008. Alžírsko, ktoré je za vyššiu cenu, navrhlo, aby sa OPEC dohodol na znížení svojej ťažby.
Luaibi informoval, že Irak bude na budúci rok exportovať v priemere 2,9 milióna b/d, kým teraz je jeho denný výkon o 500.000 b/d nižší. Celková iracká ťažba by mala dosiahnuť na budúci rok okolo 3,4 milióna b/d. Ak to Irak dokáže, predstihne Irán a v OPEC sa zaradí v objeme ťažby na druhé miesto za Saudskú Arábiu. Jej denná ťažba kolíše okolo 10 miliónov barelov.
Zdroj: TASR