„Prezident“ EÚ v Bratislave: Bez dohody o reverze by sme museli pritlačiť na Rusko
Na snímke vpravo premiér Robert Fico a vľavo predseda Európskej rady Herman Van Rompuy počas stretnutia v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann
Slovenský prepravca plynu eustream, a.s. v pondelok podpísal s ukrajinskou spoločnosťou Ukrtransgaz memorandum o reverzných dodávkach plynu na východ. Kyjev tak v budúcnosti aspoň čiastočne zníži svoju energetickú závislosť na Rusku. „Ďakujem Slovensku za dohodu o spätných dodávkach plynu na Ukrajinu. Bez tohto riešenia by EÚ musela udržať tlak na Ruskú federáciu, a pokiaľ by to bolo potrebné, tak tento tlak aj zvýšiť,“ povedal Van Rompuy. Ako ďalej dodal, EÚ zostane partnerom pre Ukrajinu, aby mohla uskutočniť potrebné politické a ekonomické reformy, ktoré budú v prospech jeho obyvateľstva, ako aj susedných krajín.
Ukrajina súhlasila s dodávkami prostredníctvom dnes nevyužívaného vojanského potrubia. Dohoda o reverze plynu zo Slovenska na východ ale ráta s prepravou menšieho množstva suroviny, než s akým Kyjev pôvodne plánoval. V prvej fáze bude môcť náš sused odoberať 3 mld. kubíkov plynu. Po technických úpravách by sa objem dodávok mohol navýšiť na 8 až 10 mld. kubíkov plynu ročne.
Kyjev počas rokovaní so Slovenskom tlačil na využitie tranzitného plynovodu Bratstvo, ktorým tečie plyn z Ruska do Európy, aj cez územie SR. Využitie tzv. veľkého reverzu ale v súčasnosti nie je pre Slovensko z právneho hľadiska priechodné. Uskutočniť sa dá iba so súhlasom ruského Gazpromu.
Na snímke predseda Európskej rady Herman Van Rompuy (vľavo) preberá z rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča Rad Bieleho dvojkríža II. triedy pri príležitosti 10. výročia vstupu SR do EÚ v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann
Ukrajina ročne spotrebuje zhruba 55 mld. metrov kubických plynu, z toho viac než polovicu dováža z Ruska. Spustenie vojanského plynovodu preto nedokáže pokryť energetické potreby krajiny. O reverznom chode rokuje Kyjev aj s inými krajinami. Využitím tzv. malého reverzu zo Slovenska spolu s dodávkami z Maďarska a Poľska bude možné dopraviť na Ukrajinu 16 až 17 mld. kubíkov plynu ročne.
Van Rompuy tiež v stredu povedal, že s Ficom na spoločnej schôdzke hovoril o vývoji na Ukrajine, kde ozbrojení proruskí separatisti obsadili sídla správnych orgánov a polície v zhruba desiatke východoukrajinských miest. „Situácia na Ukrajine naďalej vzbudzuje veľké obavy,“ uviedol stály predseda Rady EÚ.
Energia.sk, ČTK