Prevádzkovateľa atómových zdrojov čakajú nové povinnosti
Navrhovateľom zákona, ktorý po prijatí vládou putuje do parlamentu, je Úrad jadrového dozoru (ÚJD) SR. Podľa ÚJD už dlhodobo existuje potreba, aby sa na Slovensku vytvoril samostatný zákon o občianskoprávnej zodpovednosti za jadrovú škodu a jej finančnom krytí. Prijatie tejto legislatívy vyplýva pre Slovensko aj z medzinárodných záväzkov, konkrétne Viedenského dohovoru prijatého v roku 1963.
Nová legislatíva dotvára právny rámec uceleného jadrového práva. Zákon prijatý na dnešnej vládnej schôdzi tvorí jeho civilnú zložku. Administratívnoprávna zložka je obsiahnutá v atómovom zákone, z ktorého budú na základe dnešného rozhodnutia vyňaté úpravy, ktoré sa týkajú občianskoprávnej zodpovednosti za jadrové škody a súvisiace ustanovenia.
Zo schváleného zákona vyplýva, že prevádzkovateľ atómových reaktorov bude zodpovedať v etape ich uvádzania do prevádzky, ako aj počas samotného prevádzkovania, za každú jadrovú udalosť, v dôsledku ktorej vznikla jadrová škoda, a to maximálne do výšky 300 miliónov eur.
V prípade, že vznikne jadrová škoda na atómových reaktoroch, ktoré slúžia výlučne na vedecké, pedagogické alebo výskumné účely, zodpovednosť prevádzkovateľa stanovuje zákon maximálne v rozsahu 185 miliónov eur. Do výšky 185 miliónov eur má prevádzkovateľ zodpovedať aj za škodu pri každej preprave rádioaktívnych materiálov.
Prevádzkovateľ má povinnosť kryť svoju zodpovednosť za jadrovú škodu do ustanovených limitov poistením alebo finančnou zábezpekou. Na finančnú zábezpeku sa schváleného znenia zákona nemôžu použiť verejné zdroje.
© energia.sk