Prevádzka elektrárne vo Vojanoch je údajne ohrozená
Spoločnosť Slovenské elektrárne do budúcnosti neráta s Elektrárňami Vojany.
Takúto správu dnes priniesol denník Pravda, podľa ktorého informácií sa už aj neoficiálne rozhodlo o ukončení výroby vo Vojanoch. Dôvodom má byť neekonomickosť prevádzky, ktorá je dôsledkom pretrvávajúcich nízkych cien elektriny na veľkoobchodných trhoch, ako aj strate štátnej podpory pri spoluspaľovaní uhlia a biomasy. Hospodárenie Voján ovplyvňuje aj poplatok výrobcov elektriny za pripojenie do sústavy známy tiež ako G-komponent.
Do Slovenských elektrární práve vstupuje Energetický a průmyslový holding (EPH). Nový akcionár má postupne prebrať všetkých 66 % akcií talianskeho Enelu. Bodku za transakciou by mal dať Brusel, ktorého verdikt sa čaká v lete.
Definitívne rozhodnutie vraj padne na jeseň
Podľa najväčšieho výrobcu elektriny u nás osud prevádzky na východe zatiaľ definitívne spečatený nie je. „Vedenie Slovenských elektrární zatiaľ neprijalo rozhodnutie o budúcnosti tepelných elektrární Vojany, ale zvažuje aj variant ich vyradenia z prevádzky,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Janka Burdová.
O budúcnosti Voján mali Slovenské elektrárne minulý týždeň rokovať so zástupcami odborov. Podľa denníka Pravda sa tohto stretnutia zúčastnili aj predstavitelia EPH. Výsledkom je dohoda, podľa ktorej sa vypracujú analýzy o súčasnom stave tepelnej elektrárne. Na základe nich sa má prijať konečné rozhodnutie. Oznámiť by ho mal už nový väčšinový akcionár koncom októbra.
Menšinový podiel 34 % vlastní v Slovenských elektrárňach štát. Hovorca Ministerstva hospodárstva SR Maroš Stano pre Pravdu odkázal, že ak by došlo k zatvorenie Elektrární Vojany, štát by s tým nesúhlasil. Súčasne dodal, že rozhodnutie o ďalšom postupe je v plnej kompetencii manažmentu firmy.
Tepelná elektráreň vo Vojanoch sa pre Slovenské elektrárne stáva príťažou. V účtovnej uzávierke sa konštatuje, že vzhľadom na trhové a regulačné prostredie spoločnosť predpokladá, že nebude schopná prevádzkovať Vojany po vypršaní ich predpokladanej zostatkovej doby životnosti. Za týmto účelom bola založená rezerva na krytie nákladov na vyraďovanie a likvidáciu zdroja.
Záchranou pre Vojany by mohol byť zámer amerického investora Theta Energy Group. Ten vo februári predostrel vláde víziu, podľa ktorej chce uhoľný zdroj premeniť na smart-technologický park vyrábajúci elektrinu i teplo z obnoviteľných zdrojov. Hodnota investície by sa mohla pohybovať medzi 800-900 miliónmi eur, pričom prácu by tam našlo 800 zamestnancov.
Brzda a plyn slovenskej elektroenergetiky
Elektrárne Vojany sú v prevádzke od roku 1966. Primárne poskytujú podporné služby prenosovej a elektrizačnej sústave. Dnes závod tvoria dve energetické výrobne: EVO I (4×110 MW) a EVO II (4×110 MW). Elektrinu momentálne vyrábajú len dva fluidné bloky EVO I, ktoré od modernizácie v roku 2009 spaľujú okrem čierneho antracitového uhlia aj drevnú štiepku. V roku 2015 sa v Elektrárňach Vojany vyrobilo 470 gigawatthodín elektriny.
© energia.sk
Archívne foto: energia.sk