Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
prekládka hniezd bociana - VSE
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prekládka hniezd bocianov
24. októbra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Prekládka hniezd bocianov

Elektrorozvodné distribučné siete sú umiestnené aj v chránených krajinných územiach. Celková plocha týchto území predstavuje 16 % z celkovej plochy územia, na ktorom Východoslovenská distribučná zabezpečuje údržbu, obnovu a výstavbu elektrických vedení a staníc. V týchto chránených územiach je evidovaných viac ako 60 ohrozených druhov vtákov zaradených na Červený zoznam Svetovej únie ochrany prírody (International Union for the Conservation of Nature and Natural Resources – IUCN).

Skupina VSE upravuje vonkajšie 22 kV vedenia tak, aby neboli nebezpečné pre vtáctvo. „Nové vedenia sa navrhujú tak, aby sa vtáctvo chránilo do takej miery, do akej je to len možné. Dosahuje sa to predovšetkým dizajnom a konštrukciou sietí. Pokiaľ ide o už existujúce staršie vedenia, existujú prvky, ktoré sa v praxi osvedčili ako účinné a ak sa inštalujú do vedení na stožiare, miera nebezpečnosti pre vtáctvo sa znižuje. Hrozba úrazov pre živočíšstvo sa nedá úplne odstrániť, ale dá sa výrazne znížiť. Prieskumy, ktoré pre nás vypracovali mimovládne organizácie pôsobiace v oblasti ochrany vtáctva, konštatujú, že účinnosť prvkov ochrany sa pohybuje až okolo 84 %,“ povedal v rozhovore pre portál „energia“ Jozef Tóth, vedúci odboru Asset Monitoring spoločnosti Východoslovenská energetika. Celkovo bolo podľa údajov VSE do konca roka 2011 upravených 856 podperných bodov, čo predstavuje 65 km vedení.

Skupina VSE realizuje aj výstavby náhradných podložiek pre prekládky hniezd Bociana bieleho (Ciconia ciconia). Bocianie hniezda na nízkonapäťových vedeniach predstavujú pomerne veľký problém. Spôsobujú totiž skraty a prerušenia distribúcie elektriny, okrem toho tiež svojou hmotnosťou zaťažujú stĺpy a vedenia. Jediným riešením takejto situácie je podľa Tótha premiestnenie hniezda. VSE takto každoročne prekladá desiatky hniezd. „Bocianie hniezda neúmerne zaťažujú statiku stĺpov. Hniezdo ako také má stovky kilogramov a tiež je zdrojom exkrementov. Tie urýchľujú koróziu oceľového jadra vodičov, čoho dôsledkom môže byť pretrhnutie sa vodiča pod jeho vlastnou váhou. Spadnutý vodič predstavuje zasa riziko na zemi, hrozí úraz elektrickým prúdom,“ uviedol Tóth.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.