Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová navštívila sídlo CERN-u
Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová včera, t.j. v utorok 28. februára 2012, navštívila v Ženeve sídlo Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN). Oboznámila sa s činnosťou niekoľkých výskumných pracovísk: podzemného experimentálneho priestoru ALICE, kontrolného centra CCC či skúšobnej haly LHC supravodivých magnetov.
„Je síce veľa kritiky, koľko toto špičkové pracovisko stojí. Ale som fascinovaná, ako tu na zlomky sekundy odhaľujú teóriu veľkého tresku – ten fascinujúci príbeh našej existencie,“ netajila sa dojmami premiérka I. Radičová. „Zároveň tu vznikajú úžasné produkty, ktoré pomáhajú v medicíne pri liečbe onkologických ochorení či Alzheimerovej choroby,“ doplnila ďalej.
Peter Chochula, vedecký pracovník CERNu, opisuje pôsobenie Slovákov v experimentálnom pracovisku: „Zúčastňujeme sa nielen na vedeckom programe CERNu, ale podieľali sme sa aj na výstavbe jeho zariadení. Keďže príspevok každej členskej krajiny sa odvíja od HDP, Slovensko nepatrí medzi najväčších prispievateľov. Napriek tomu naša viditeľnosť je oveľa vyššia, než hovorí toto číselne vyjadrenie.“ Naši fyzici sú veľmi úspešní v jednotlivých experimentoch, pričom jeden z veľkých projektov s názvom ALICE – podzemný experimentálny priestor – koordinoval Slovák. „Okrem našich vedcov prispieva Slovensko aj technicky, dodalo napríklad mechanizmy, keď sa ukladali obrovské 30-tonové magnety s presnosťou na 100 mikrónov, čo je približne hrúbka ľudského vlasu. Kryostaty pre LHC magnety boli rovnako vyrobené na Slovensku,“ približuje podiel Slovenska v CERNe P. Chochula. Hovorca projektu ALICE Paolo Giubellino doplnil, že „slovenskí vedci tu pracujú už 20 rokov, najdlhšie pôsobiacim je profesor Karol Šafárik. Hrajú významnú úlohu od začiatku a môžem povedať, že patria medzi otcov CERNu.“
Po skončení návštevy predsedníčka vlády SR vyjadrila želanie, aby sa aj ďalší mladí Slováci stali súčasťou vzdelávacích programov organizácie.
Slovenská republika je členom CERNu od roku 1993, v súčasnosti v organizácii pracuje 20 Slovákov. S organizáciou spolupracujú aj výskumné pracoviská – Univerzita Komenského v Bratislave, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Slovenska akadémia vied.
Zdroj: TASR