Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zástava SE - tasr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Slovenské elektrárne
8. septembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Predaj aktív Enelu v Rumunsku je oproti Slovensku napred

Generálny riaditeľ skupiny Enel Francesco Starace v rozhovore pre Reuters uviedol, že do polovice novembra by sa mali začať rokovania s jedným alebo dvoma potenciálnymi záujemcami o 66 % talianskych akcií v Slovenských elektrárňach.

Svoj záujem zatiaľ oficiálne potvrdil len ČEZ. Hovorí sa aj o záujme Energetického a průmyslového holdingu, ktorý na Slovensku pôsobí napríklad v rámci SPP a Stredoslovenskej energetiky, čínskej štátnej firmy CNNC či ruského Rosatomu. Na pozadí konfliktu na Ukrajine vyvolal možný záujem Rusov asi najväčšie otázniky. Podľa niektorých zdrojov Rosatom záujem o akcie nemá, podľa iných ho mal z hry vylúčiť samotný Enel na nátlak Európskej komisie. Enel však tieto informácie dementoval.

Potenciálni noví investori by mali svoje ponuky podávať ešte v priebehu tohto mesiaca.

Vláda dala najavo, že chce prebiehajúci predaj využiť na posilniť postavenie štátu v Slovenských elektrárňach. „Moja vláda mala vždy záujem posilňovať postavenie štátu v strategických podnikoch,“ uviedol v piatok premiér Robert Fico s tým, že existujú rôzne alternatívy a vláda ich skúma veľmi intenzívne. „Ak by sa v budúcnosti ukázalo, že je to výhodné získať pre štát akcie talianskeho Enelu, tak sa o to určite pokúsime,“ dodal.

Za hranicami Slovenska

Proces predaja v Rumunsku, ktorý Enel tiež spustil v júli, prebieha rýchlejšie než u nás. Je približne dva až tri týždne napred. Podľa Staraceho má byť dôvodom to, že aktíva nevyžadujú takú komplexnú analýzu.

Ani tu však predaj nie je úplne bezproblémový. Rumunská vláda totiž po Eneli požaduje viac než 521 miliónov eur. Spor by mal vyriešiť arbitrážny súd pri Medzinárodnej obchodnej komore. O akcie v Rumunsku údajne prejavili záujem domáce firmy, ale tiež čínska štátna korporácia prevádzkujúca prenos a distribúciu SGCC. Rumunské firmy, napríklad štátny distribútor elektriny Electrica, majú podporu vlády. Podľa ministra pre energetiku Razvana Nicolescu práve preto nedávno zmenili zákon o privatizácii, ktorý predtým nedovoľoval štátom vlastneným spoločnostiam kupovať iné firmy.

Taliani si od predaja aktív tento rok sľubujú sumu asi 4,4 miliardy eur, pričom na Slovensku chceli podľa talianskych médií získať až 3 miliardy eur. Podľa slovenských analytikov sú ale tieto čísla vzhľadom na problémovú dostavbu Mochoviec a vlastnú zadlženosť Slovenských elektrární nereálne a odhadujú ich od nuly po miliardu eur.

Nenaplnené očakávania z predaja akcií v Slovenských elektrárňach môžu byť aj dôvodom, prečo Enel začal verejne hovoriť aj o predaji ďalších aktív.

Šéf Enelu priznal, že spoločnosť sa zamýšľa nad tým, ako naloží so svojím podielom v španielskej dcére Endesa, kde drží viac než 92 % akcií. Môže sa rozhodnúť pre predaj časti podielu až do výšky 22 %, čo je podľa Staraceho maximum, ktoré by sa pri súčasných okolnostiach dalo predať, ale tiež naopak pre nákup zvyšných akcií. Ohľadom postupu v Španielsku sa chce rozhodnúť v októbri, podľa vývoja na trhu.

Na predaj by mohol ponúknuť aj menšie podiely, ktoré má v USA alebo v oblasti obnoviteľných zdrojov vo Francúzsku. Z dôvodu súčasnej medzinárodnej politickej situácie sa Taliani rozhodli nepredávať akcie v Enel Russia, ktorá sa do začiatku augusta volala Enel OGK-5, keďže by podľa Staraceho neboli dobre ohodnotené.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.