Pred 55 rokmi spustili v Československu prvý jadrový reaktor
Išlo o prvú reťazovú štiepnu reakciu vo vtedajšom Československu, ktoré sa vďaka tomu dostalo do prvej desiatky krajín prevádzkujúcich podobné zariadenia.
Výstavba a spustenie reaktora mali okrem technologickej, vedeckej i politickú dimenziu. V apríli 1955 bola s Ruskom uzavretá medzištátna zmluva, na základe ktorej mali do Československa dodať pokusný reaktor.
V tom čase bol nariadením vlády založený Ústav jadrovej fyziky, neskôr premenovaný na Ústav jadrového výskumu. Jeho základom bolo Laboratórium nukleárnej fyziky Československej akadémie vied. Pre výstavbu reaktora VVR-S a s ním spojených obslužných a vedeckých pracovísk bola vybraná lokalita na pravom brehu Vltavy v Řeži pri Prahe. So stavbou sa začalo v polovici roka 1955.
Po spustení na konci septembra 1957 dosahoval reaktor tepelný výkon iba 2 MW. To však nebolo dôležité, pretože zariadenie nemalo slúžiť na produkciu elektrickej energie, ale bolo určené pre výrobu izotopov, ožarovanie materiálov a vedecký výskum v oblasti reaktorovej fyziky.
Počas svojej päťdesiatročnej histórie bol řežský reaktor priebežne modernizovaný, s čím rástol aj jeho výkon. V roku 1989 pracovníci vymenili všetky technologické zariadenia vrátane nádoby reaktora.
V deväťdesiatych rokoch bol výkon zvýšený až na súčasných 10 MW a pribudlo niekoľko experimentálnych slučiek. Do dnešnej doby sa v prevádzke z pôvodného reaktora nezachovalo prakticky nič, o čom svedčí aj zmena označenia z pôvodného VVR-S na súčasné LVR-15.
Zdroj: ČTK, energia