Prechod na obnoviteľné zdroje bude do roku 2025 stáť Nemcov 520 miliárd eur
Náklady na zmenu štátnej energetickej politiky dosiahli od roku 2000 do konca vlaňajška 150 miliárd eur. Údaj zistil Ústav konkurencieschopnej ekonomiky Univerzity Düsseldorf (Dice). Jeho experti odhadli aj náklady do roku 2025. V nasledujúcich desiatich rokoch budú ešte 370 miliárd eur. Ale tým sa výdavky na zmenu neskončia.
Štvorčlennú rodinu bude stáť zmena zdrojov získavania elektriny priamo i nepriamo vyše 18.000 eur. Na porovnanie, podľa štatistiky Nemeckej spolkovej banky, centrálnej banky krajiny, 40 % domácností má majetok len v hodnote 27.000 eur.
Zmena energetickej politiky „nie je problémom len pre presvedčených stúpencov trhovej ekonomiky, ako sme my,“ povedal Hubertus Pellengahr, konateľ spoločnosti Nová trhová ekonomika. Zmena energetickej politiky „sa vymkla spod kontroly a chaos napokon zaplatia spotrebitelia“, dodal.
Predpokladá sa, že príspevok spotrebiteľov na budovanie ekologických energetických zdrojov a prenosových sústav na jednu kilowatthodinu (kWh) onedlho vzrastie zo 6,35 na 7,1 centa. Podľa Pellengahra za päť rokov tak stúpne príspevok takmer na dvojnásobok.
V roku 2003 ubezpečoval vtedajší minister životného prostredia Jürgen Trittin, že zmena energetickej politiky nebude stáť spotrebiteľov mesačne viac ako guľa ľadu.
Spolkové združenie Neue Energieanbieter nedávno zverejnilo model, že ak príspevok na obnoviteľné zdroje elektrickej energie budú musieť platiť aj spotrebitelia vykurovacieho oleja, plynu, benzínu, motorovej nafty a majitelia elektroáut, môže poplatok za kWh klesnúť na polovicu. Okrem toho sa zníži motivácia na kupovanie vykurovacích zariadení, ktoré produkujú skleníkové plyny, čo prospeje programu zmeny energetickej politiky krajiny.
Copyright © TASR 2016