Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. februára 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Prebytok ropy vo svete bude v 1. polovici roka väčší, ako sa čakalo

Podľa aktuálneho odhadu IEA dodávky ropy na trhy môžu prevýšiť jej spotrebu v priemere o 1,75 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne. To je viac ako prebytok vo výške 1,5 milióna barelov/deň, ktorý agentúra očakávala ešte minulý mesiac po zrušení sankcií proti Iránu. Aj Irak totiž zvýšil ťažbu na novú rekordnú úroveň a produkcia v Saudskej Arábii tiež vytrvalo stúpa.

V situácii, keď sú trhy doslova zaplavené ropou a ponuka vysoko prevyšuje dopyt, sa ceny komodity v krátkodobom časovom horizonte nezvýšia, naopak, hrozí ich ďalší pokles.

Ceny ropy sa momentálne pohybujú okolo hranice 30 USD (27,02 eura) za barel, ale v januári klesli na najnižšiu úroveň za 12 rokov.

V predchádzajúcich dňoch sa objavili špekulácie, že členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) by sa mohli dohodnúť s ostatými producentmi na koordinovanom znížení ťažby. Ukazuje sa však, že pravdepodobnosť spoločnej akcie je veľmi nízka, konštatuje IEA. Venezuelskému ministrovi energetiky Eulogiovi Del Pinovi sa minulý týždeň nepodarilo dosiahnuť v tomto smere žiadnu dohodu ani v Moskve, ani v Rijáde.

Podľa IEA produkcia 13-členného ropného kartelu OPEC v januári vzrástla o 280.000 barelov denne na 32,63 milióna barelov/deň. To je zhruba o 900.000 barelov denne viac, ako je priemerný dopyt po rope od OPEC v tomto roku, konštatuje IEA.

Irán po dohode so Západom o zrušení sankcií v januári zvýšil ťažbu o 80.000 barelov na 2,99 milióna barelov/deň. Aj Irak vyprodukoval minulý mesiac viac ropy, a to 4,35 milióna barelov/deň, čo je nárast o 50.000 barelov. A Saudská Arábia, najväčší producent v rámci OPEC, zvýšila svoju ťažbu o 70.000 barelov na 10,21 milióna barelov denne.

IEA zároveň znížila odhad dopytu po rope v minulom roku o 100.000 barelov denne, ale ponechala svoju predpoveď zvyšovania dopytu v tomto roku bez zmeny a očakáva, že stúpne o 1,2 milióna barelov na 95,6 milióna barelov/deň. To je však slabšie tempo rastu ako vlani, keď dopyt stúpol o 1,6 milióna barelov denne. Dôvodom je spomaľovanie dopytu v Európe, v Číne aj v USA.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.