Prebytok ropy vo svete bude v 1. polovici roka väčší, ako sa čakalo
Podľa aktuálneho odhadu IEA dodávky ropy na trhy môžu prevýšiť jej spotrebu v priemere o 1,75 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne. To je viac ako prebytok vo výške 1,5 milióna barelov/deň, ktorý agentúra očakávala ešte minulý mesiac po zrušení sankcií proti Iránu. Aj Irak totiž zvýšil ťažbu na novú rekordnú úroveň a produkcia v Saudskej Arábii tiež vytrvalo stúpa.
V situácii, keď sú trhy doslova zaplavené ropou a ponuka vysoko prevyšuje dopyt, sa ceny komodity v krátkodobom časovom horizonte nezvýšia, naopak, hrozí ich ďalší pokles.
Ceny ropy sa momentálne pohybujú okolo hranice 30 USD (27,02 eura) za barel, ale v januári klesli na najnižšiu úroveň za 12 rokov.
V predchádzajúcich dňoch sa objavili špekulácie, že členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) by sa mohli dohodnúť s ostatými producentmi na koordinovanom znížení ťažby. Ukazuje sa však, že pravdepodobnosť spoločnej akcie je veľmi nízka, konštatuje IEA. Venezuelskému ministrovi energetiky Eulogiovi Del Pinovi sa minulý týždeň nepodarilo dosiahnuť v tomto smere žiadnu dohodu ani v Moskve, ani v Rijáde.
Podľa IEA produkcia 13-členného ropného kartelu OPEC v januári vzrástla o 280.000 barelov denne na 32,63 milióna barelov/deň. To je zhruba o 900.000 barelov denne viac, ako je priemerný dopyt po rope od OPEC v tomto roku, konštatuje IEA.
Irán po dohode so Západom o zrušení sankcií v januári zvýšil ťažbu o 80.000 barelov na 2,99 milióna barelov/deň. Aj Irak vyprodukoval minulý mesiac viac ropy, a to 4,35 milióna barelov/deň, čo je nárast o 50.000 barelov. A Saudská Arábia, najväčší producent v rámci OPEC, zvýšila svoju ťažbu o 70.000 barelov na 10,21 milióna barelov denne.
IEA zároveň znížila odhad dopytu po rope v minulom roku o 100.000 barelov denne, ale ponechala svoju predpoveď zvyšovania dopytu v tomto roku bez zmeny a očakáva, že stúpne o 1,2 milióna barelov na 95,6 milióna barelov/deň. To je však slabšie tempo rastu ako vlani, keď dopyt stúpol o 1,6 milióna barelov denne. Dôvodom je spomaľovanie dopytu v Európe, v Číne aj v USA.
Copyright © TASR 2016